Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Bostońskie czytanie w Zespole Szkół w Ropczycach

Metoda bostońska zakłada codzienne, regularne czytanie dla przyjemności, bez odpytywania i sprawdzania uczniów. Metoda bostońska, jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Bostonu, a dokładnie z jednej z tamtejszych szkół. Teraz do projektu „Bostońskie czytanie” przystąpił Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach. Ropczycki „Zwierz” to pierwsza szkoła ponadpodstawowa w powiecie, która bierze udział w tym projekcie.

W piątek 29.10 2021 r., na auli szkolnej Zespołu Szkół, odbyło się spotkanie organizacyjne z uczniami, którzy  wezmą udział w przedsięwzięciu. Gościem konferencji była Pani Agnieszka Szela – dyrektor  Publicznej Biblioteki w Ropczycach, która opowiedziała uczniom o funkcjonowaniu biblioteki, a przede wszystkim przekazała młodzieży książki, które będą wykorzystane w projekcie. Koordynatorkami inicjatywy są  mgr Joanna Froń oraz mgr Katarzyna Nieroda.  

Czym właściwie jest „Bostońskie czytanie”?

Metoda bostońska cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Polega na samodzielnym czytaniu książki przez kilkanaście pierwszych minut wybranej lekcji w wybranym przez siebie języku. Czytają wszyscy: uczniowie i nauczyciel, każdy sam wybiera sobie interesującą pozycję (można zacząć od prostej bajki czy baśni dla młodszych, poprzez literaturę dla dzieci, nastolatków, młodzieży itd.). Z przeczytanych treści uczniowie nie są odpytywani czy poddawani ocenie, wypełniają jedynie arkusz, w którym oceniają treść książki lub dzielą się opinią o niej. 

Inicjatywa czytania bostońskiego literatury w języku angielskim w szkole będzie promowała rozpoczynanie dnia nie od obowiązku, a od przyjemności. Dodatkowo, czytanie w języku obcym choć na początku będzie sprawiało trudności, z czasem okaże się naturalne. Modelowanie czytania przez dorosłych spowoduje, że uczniowie zaczną traktować czytanie jak coś naturalnego, modnego, wartościowego dla samego czytania. Książki warto czytać, mają one ogromną moc, a zatem mogą zmienić myślenie uczniów, a nawet mieć wpływ na całe ich życie. 

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Podążając za cytatem Wisławy Szymborskiej, chcemy zachęcić jak największą ilość młodzieży oraz dzieci do rozpoczęcia przygody z książką. Projekt ma na celu nie tylko rozwijanie umiejętności językowych, ale również pokazanie uczniom, że czytanie to świetna rozrywka i sposób na zabicie nudy.

W ramach projektu młodzież oraz organizatorki planują szereg dodatkowych inicjatyw, ale o tym już wkrótce.

mat. nadesłany

Jeden komentarz na temat “Bostońskie czytanie w Zespole Szkół w Ropczycach

  • 3 listopada 2021 o 09:06
    Permalink

    Wspaniała inicjatywa! Powodzenia i wytrwałości!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *