Orzech promocje

Szpital w Sędziszowie Młp. ponownie z oddziałem covidowym

Szpital Powiatowy w Sędziszowie Młp. na odgórne polecenie Wojewody ponownie jest przeznaczony do walki z wirusem Sars COV-2.
Nagła decyzja z góry

Jak potwierdza w rozmowie z nami Pan Adam Pachlita, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Sędziszowie Młp., 10 listopada po godzinie 15.00, wojewoda podkarpacka Pani Ewa Leniart poleciła Dyrekcji Szpitala utworzenie 20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu w kierunku koronawirusa. Oprócz tego 3 łóżka miały zostać przeznaczone dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19 oraz 4 łóżka do intensywnej opieki nad chorymi na tę chorobę.

Potrzeba szybkiego działania

Ponieważ na drugim piętrze znajdował się pusty oddział, wstawiono tam 20 nowych łóżek, otrzymanych z Agencji Rezerw Materiałowych. Ten właśnie oddział został wydzielony jako covidowy. W szybkim tempie podjęto także decyzję o wstrzymaniu przyjęć na oddział wewnętrzny, ponieważ jego personel musiał być zaangażowany do ochrony  zdrowia zakażonych koronawirusem. Anestezjologia także została przekształcona na covidową. 20 łóżek, czyli pełny stan osób był na oddziale wewnętrznym, w momencie otrzymania decyzji Pani Wojewody. W tej chwili zostało 10 pacjentów na tym oddziale, który postanowiono stopniowo wygasić.

Które odziały pracują normalnie?

Chirurgia działa normalnie, przyjęcia odbywają się planowo, izba przyjęć też działa normalnie. W zwykłym trybie funkcjonuje również neurologia, gdzie dostępne są łącznie 22 łóżka, co umożliwiło porozumienie z Panem Dyrektorem ZOZ w Dębicy. Po 10 listopada  przyjmował on do Dębicy zakażonych koronawirusem a z Dębicy karetki z chorymi były kierowane na neurologię do Sędziszowa Małopolskiego.

Ekspresowe tempo i zła sytuacja

Pan Dyrektor Adam Pachlita jako ciekawostkę podał naszej redakcji fakt, że to wszystko zostało zaaranżowane w ciągu 2 dni – 10 i 11 listopada. W dniu następnym, 12 listopada, przyjeżdżało pod szpital już nawet 5 karetek co godzinę. Ponadto warto dodać, że w te wspomniane 2 dni obsadzono ponad 20 łóżek. Pan Dyrektor ZOZ w Sędziszowie przyznaje, że sytuacja epidemiologiczna jest coraz gorsza. Odzwierciedla to fakt, że oprócz tych 4 łóżek do działań intensywnej opieki (wyposażonych w respiratory) także dodatkowych 5 pacjentów leży pod respiratorem. Pan Adam Pachlita z żalem konstatuje, że „to wszystko niestety odbywa się kosztem tych, którzy się nie dostaną do szpitala z chorobami innymi niż Covid-19” ale za chwilę dodaje, że to  „wyższa konieczność tworzy nasze zaangażowanie w ochronę przed koronawirusem”. Następnie dopowiada skromnie: „wykonujemy tylko swoją pracę”.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Szpitala Powiatowego w Sędziszowie Małopolskim na potrzeby walki z pandemią pisaliśmy niedawno TUTAJ. Jak przyznaje na profilu w jednym z serwisów społecznościowych Starosta Powiatu […]

trackback

[…] Szpital w Sędziszowie Młp. ponownie z oddziałem covidowym […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x