Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Jest areszt dla podejrzanych o śmiertelne pobicie 41-latka w Ropczycach

O sprawie informowaliśmy już na naszym portalu. 41-letni Marek Gwiazda pochodził z Gryfina (woj. zachodniopomorskie), ale to w Ropczycach miał żonę i córkę, był w trakcie budowy domu. Na co dzień pracował za granicą. Na Podkarpacie przyjechał przed świętami Bożego Narodzenia, niestety ta wizyta skończyła się dla niego tragicznie. Do brutalnego pobicia Marka Gwiazdy doszło w nocy z 19 na 20 grudnia 2021r. w Ropczycach. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do rzeszowskiego szpitala, gdzie po dwóch tygodniach walki o życie zmarł 1 stycznia 2022 roku.

Śledztwo w sprawie śmierci 41-latka Prokuratura Rejonowa w Ropczycach wszczęła 5 stycznia br. o czyn  z art.156 §3 Kodeksu karnego – chodzi o ciężki uszczerbek na zdrowiu, którego następstwem jest śmierć.

Wczoraj 24.01 po kilku tygodniach pracy ropczyckiej prokuratury i kryminalnych Sąd Rejonowy w Ropczycach zastosował wobec dwójki podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Jak informuje nas Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie:

Tymczasowy areszt za pobicie, nieudzielenie pomocy oraz mataczenie w sprawie

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach w dniu 5 stycznia 2022 roku wszczęła śledztwo w sprawie zaistniałego w nocy z 19 na 20 grudnia 2021 roku w Ropczycach, woj. podkarpackiego, spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Marka G., w postaci choroby realnie zagrażającej życiu i spowodowania u niego licznych obrażeń zlokalizowanych w okolicy głowy i twarzy skutkujące powstaniem m. in. krwiaków śródmózgowych, które to obrażenia spowodowały chorobę realnie zagrażającą życiu pokrzywdzonego i które doprowadziły do zgonu pokrzywdzonego w dniu 1 stycznia 2022 roku, tj. o czyn z art. 156 § 3 k.k.

Na podstawie dotychczas zebranego materiału dowodowego, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Ropczycach w dniu 24 stycznia 2022 roku Sąd Rejonowy w Ropczycach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec 36-letniego Andrzeja L. mieszkańca gminy Ropczyce oraz wobec 36-letniej Eweliny G. mieszkanki Ropczyc.

Andrzejowi L. prokurator przedstawił trzy zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy naruszenia czynności narządów ciała na okres trwający dłużej niż 7 dni, w dniu 19 grudnia 2021 roku w Ropczycach u Marka G., poprzez zadanie co najmniej jednego uderzenia pięścią w twarz czym spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci urazu głowy skutkującego powstaniem rany tłuczonej powłok głowy oraz wstrząśnienia mózgu z objawami utraty przytomności, niepamięcią wsteczną zdarzenia oraz następowymi zaburzeniami świadomości pamięci, tj. o przestępstwo z art. 157 § 1 k.k.

Drugi zarzut dotyczy składania fałszywych zeznań w związku z przesłuchaniem Andrzeja L. w charakterze świadka, tj. o przestępstwo z art. 233 § 1a k.k.

Trzeci zarzut przedstawiony Andrzejowi L. dotyczy nieudzielenia pomocy nieprzytomnemu Markowi G. w dniu 20 grudnia 2021 roku, który znajdował się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na doznane obrażenia głowy, w ten sposób, że będąc świadomym stanu Marka G., nie wezwał pomocy lekarskiej, w sytuacji gdy mógł takiej pomocy udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o przestępstwo z art. 162 § 1 k.k.

Natomiast Ewelinie G. prokurator przedstawił dwa zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy składania fałszywych zeznań oraz utrudniania postępowania karnego, pomagając w ten sposób sprawcy pobicia Marka G., w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, tj. o przestępstwo z art. 233 § 1 i 1a k.k. w zw. z art. 239
§ 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Drugi zarzut dotyczy nieudzielenia pomocy nieprzytomnemu Markowi G. w dniu 20 grudnia 2021 roku, który znajdował się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na doznane obrażenia głowy, w ten sposób, że będąc świadomym stanu Marka G., nie wezwała pomocy lekarskiej, w sytuacji gdy mogła takiej pomocy udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o przestępstwo z art. 162 § 1 k.k.

Zarówno Andrzej L. jak i Ewelina G. przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Podejrzani w toku przesłuchania odpowiadali jedynie na pytania obrońcy.

Sąd Rejonowy w Ropczycach uwzględniając w całości wnioski Prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wskazał, że dotychczas zebrany materiał dowodowy wskazują na duże prawdopodobieństwo, iż podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów. Jednocześnie Sąd wskazał, iż z niniejszej sprawie zachodzą przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania, aby zapobiec przede wszystkim dalszemu mataczeniu w sprawie przez podejrzanych jak również aby zapobiec ukrywaniu się podejrzanych w celu zapewnienia prawidłowego toku postępowania. Należy podkreślić, iż Sąd
podzielając argumenty zawarte we wnioskach Prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wskazał, że na obecnym etapie postępowania żadne inne środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym nie dają należytej gwarancji zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania w sprawie.

Za zarzucane Andrzejowi L. przestępstwa grozi kara łączna do 13 lat pozbawienia wolności. Natomiast Ewelinie G. za zarzucane przestępstwa grozi kara łączna do 11 lat pozbawienia wolności. Obydwoje podejrzani nie byli dotychczas karani.

Należy podkreślić, iż w przedmiotowym śledztwie Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Jednocześnie informuję, że z uwagi na dobro prowadzonego postępowania na chwilę obecną nie będą udzielane informacje o sprawie, za wyjątkiem przedstawionych w komunikacie.


Rzeczni Prasowy
Krzysztof Ciechanowski

(podkreślenia fragmentów tekstu pochodzą od redakcji)

zdjęcie główne – poglądowe.

Inne publikacje w sprawie śmiertelnego pobicia Marka Gwiazdy w Ropczycach:

51 komentarzy na temat “Jest areszt dla podejrzanych o śmiertelne pobicie 41-latka w Ropczycach

 • 29 stycznia 2022 o 13:42
  Permalink

  Z punktu widzenia chrześcijanki, należy wybaczyć i aby innych ochronić przed działaniem tego gościa powinien dostać dożywocie. za zabójstwo a nie jakieś bzdety.

  Sędziowie starsi niż 35 lat życia, w Polsce do wymiany.

  Odpowiedz
 • 26 stycznia 2022 o 21:03
  Permalink

  Rotaki może i żyją za nasze, ale przynajmniej ludzi nie mordują

  Odpowiedz
  • 30 stycznia 2022 o 18:06
   Permalink

   Tak się kończy jak nie ma się odpowiednich wartości, które zazwyczaj wynosi się z domu. Wystarczy popatrzeć co się wkoło dzieje. Zdrady na porządku dziennym z błogosławieństwem bliskich, znajomych i często gęsto samych rodziców, bo „tak robią wszyscy, to normalne”. A prawda jest taka, że nie wszyscy i to nie jest normalne. Albo jest się człowiekiem z zasadami, albo się ich nie ma.

   Odpowiedz
  • 31 stycznia 2022 o 12:31
   Permalink

   No szkoda, że mu nie odgryzła. Biedak, co by zrobił, jak tylko ” tym myśli”.

   Odpowiedz
 • 26 stycznia 2022 o 18:14
  Permalink

  Tak się kończy historia jak jedno zapierdziela za granicą a drugie wydaje lekka ręką w Polsce.

  Odpowiedz
  • 27 stycznia 2022 o 14:46
   Permalink

   Jak wracasz z roboty to zadzwoń do żony i jest pewność źe przeżyjesz. A niespodzianki tak mogą się skończyć.i tyle

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 23:15
  Permalink

  Niech konają w więzieniu jak on biedny Marek! Jak mogła do tego dopuścić ! Nie 13 i 11 lat !!! Dożywocie!!! To okropne co zrobili! Jak tak można! Chciała gwiazdożyć to jej się udało ale nie w ten sposób,żeby ktoś zginął. Ten kochas, nie lepszy ! Zabił żeby, z nią być! I w dupie ją ma. Ona nie jedno małżeństwo rozwalila. Bo tylko kasa i kasa.

  Odpowiedz
  • 26 stycznia 2022 o 10:38
   Permalink

   Andrzej L. Czy Andrzej M. Hmmm śmiech na sali znam cała rodzinę złej baby ale było widać jak poczuła kasę znajomych już nie znała dupsko ruszyła wkoncu policja i prokuratura jakby nie wpisy… Zawsze była zachlanna więc teraz widać co się liczy dupsko i kasa… A dziecko do szafki schować… Oj oj

   Odpowiedz
  • 26 stycznia 2022 o 12:03
   Permalink

   mama szalala w ameryce kto mial wychowac curke

   Odpowiedz
   • 26 stycznia 2022 o 22:40
    Permalink

    Każda rodzina ma swoje historie i swoje za uszami, nie ma co jednak obciążać kilku pokoleń za to że jednemu w głowie się coś stało.

    Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 20:34
  Permalink

  W całej tej sprawie juz dużo pytań i mało odpowiedzi , dlaczego rodzina Pani Ewelin G. Nic nizrobila widząc co dzieje się z córka, tylko zajęła się opieka wnuczki , Marek był dobry jak trzeba było pomóc lub kase dać , a nawet nieprzejeli się jego śmiercią.

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 19:10
  Permalink

  Dożywocie gnojom. Kamieniołomy i renta dla rodziny ofiary i dziecka. Sądy niech się ogarną i sądzą sprawiedliwie

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 15:48
  Permalink

  Czytam te komentarze i widzę tylko jeden w którym ktoś się zastanawia: dlaczego dopiero teraz? Ja nie cieszyłbym się przedwcześnie z tego , że sprawiedliwości stanie się zadość. Patrząc na czas jaki upłynął od pobicia do aresztowania to trzeba sobie jasno powiedzieć , że coś tutaj działa nie tak. I co najgorsze to nie pojedyncza instytucja ale cały system. A co będzie dalej to zobaczymy.

  Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 19:02
   Permalink

   Tak działa polskie prawo za podatki cię zamkną a mordercy chodzą na wolnosci

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 15:03
  Permalink

  Żeby ciebie wsioku nie wywieźli…
  Się wam skończy wsioki…

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 14:54
  Permalink

  Debil głupi nie dość że na Żonie byłej się mścił zrobił jej trzecie dziecko i wyjechała w ciąży . to jesscze zabił Biednego faceta a on ćpał tylko z tymi burakami wszystkimi ..!!! Niech zgnije w piekle z tą swoją kochanka ..biedne to dziecko tylko bo zostało bez rodziców ;(( i te następne dzieci jego ten co ma z chinka !!

  Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 20:17
   Permalink

   Ale pier olisz… Jakby ci zęby szły .. w dupie byłeś i guwno widziałeś …..

   Odpowiedz
   • 30 stycznia 2022 o 21:05
    Permalink

    Andrzej jaki ??kto zna nazwisko ?
    Lepper ?
    Czego nie jest podanie .

    Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 21:55
   Permalink

   Nie wiesz jak było to się nie wypowiadaj, widocznie masz swoje życie nudne skoro aż tak interesujesz się życiem innych, w sumie takiemu burakowi jak ty zostaje las i strzelanie do takich jeleni jak PDW

   Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 22:48
   Permalink

   Wlasnie czego to dzieci beda teraz cierpieć o tym nie pomyśleli jak ich beda inne dzieciaki dokuczac i wyzwyac bo teraz w tych szkolach jest coraz gorzej.

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 14:53
  Permalink

  Ciekawie jakby ktos pobil sedziego lub prokuratora nieudzielil pomocy ile by temu komus grozilo Prokuratorzy sedziowie nie tnijcie glupa Dozywocie dla gnoji

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 14:51
  Permalink

  Nieudzielenie pomocy i smierc to jest dozywocie dozywocie i jeszcze raz dozywocie Ciekawie co na to mecenas B..???

  Odpowiedz
  • 30 stycznia 2022 o 14:52
   Permalink

   Też mam taką nadzieję, że Nelly trafi do rodziców Marka bo w Ropczycach dziecko to już nie będzie miało normalnego życia. Każdy będzie ją wytykal palcami a dzieci w szkole i jej klasie nie dadzą jej spokoju. Wykończą dziecko psychicznie, gdzie i tak po śmierci jej ukochanego taty jest zmarnowana psychicznie a dla 8 latki to jest tragedia. W Gryfinie będzie miała normalne życie, nowe koleżanki i kolegów, nową szkołę i kochających ją dziadków, którzy nie mają z wnuczką kontaktu, ponieważ tamta rodzina go urwała. Jak tak można się pytam. Kto im dał takie prawo!!!!!!!!!?

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 14:20
  Permalink

  Buraki Ropczyckie !!! Szukający afer Jazda z wami na Cukrownie !!! PDW

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 14:04
  Permalink

  Dlaczego napisane Jest Andrzej L a nie Andrzej M?
  o co tu chodzi?

  Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 14:29
   Permalink

   On chyba znienil nazwisko, przejał po swojej żonie, choć pewności nie mam.

   Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 14:35
   Permalink

   Andrzej juz dawno przejął nazwisko po żonie,która wyjechała z PL

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 13:52
  Permalink

  I BARDZO DOBRZE – lepiej późno niż wcale! Mega szkoda dziecka – trzymaj się!

  Odpowiedz
  • 26 stycznia 2022 o 14:12
   Permalink

   Cała rodzina korzystała kasa kasa myśleli że będą dalej a tu koniec jak teraz się czujecie rodzice gwiazdy Robczyc

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 13:50
  Permalink

  Wreszcie coś się ruszyło, mam nadzieję, że sprawa zostanie potraktowana jako zabójstwo i tak też będą sądzeni sprawcy. I oby córeczka Marka trafiła do jego rodziców. Matka i tak się nią nie zajmowała.

  Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 14:19
   Permalink

   13 lat za 3 zarzuty?
   Żart?

   Pobicie ze skutkiem smiertelnym 10 lat max
   Nie udzielenie pomocy 3 lat max
   Krętactwo w zeznaniach 8 lat max

   Łącznie 21 lat max, myślę 20 lat byłoby uczciwie.

   Odpowiedz
   • 26 stycznia 2022 o 18:33
    Permalink

    doczytaj „prawniku” co to wyrok łączny

    Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 12:25
  Permalink

  Nareszcie informacja na którą mieszkańcy Ropczyc i Gryfina czekali od dawna.

  Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 14:02
   Permalink

   Co do 12 lat,zabili człowieka nie winnego,dobrego,pracowitego.Zyła jak w bajce,wszystko miała i tak się odwdzięczyła,że zabiła razem ze swoim kochaniem.To jest śmiech że nie dożywocie.Nawet karetki nie wezwali tylko patrzyli jak kona.

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 12:17
  Permalink

  Wszystko ok tylko dlaczego dopiero teraz.

  Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 16:17
   Permalink

   Pytam dlaczego dopiero teraz? Tyle czasu upłynęło dziś się zamyka za takie drobne sprawy a tu śmierć tak młodego wspaniałego człowieka dopiero zarzuty??? Kto i co za tym stoi?

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 12:15
  Permalink

  Mam nadzieję że wyroki będą dużo wyższe i nie wyjda z więzienia. To nie ludzie to zwierzęta.

  Odpowiedz
   • 25 stycznia 2022 o 14:39
    Permalink

    Nazwisko ma po żonie , która zostawił . No debil

    Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 15:35
   Permalink

   Bili, żeby zabić. To jest zabójstwo!!!

   Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 12:11
  Permalink

  Te kary są zdecydowanie za mało, za to co zrobili

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2022 o 12:05
  Permalink

  Brawo brawo brawo!!! W końcu coś ruszyło! Niech gniją szmatławce

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *