Daniel Obajtek

Jest areszt dla podejrzanych o śmiertelne pobicie 41-latka w Ropczycach

O sprawie informowaliśmy już na naszym portalu. 41-letni Marek Gwiazda pochodził z Gryfina (woj. zachodniopomorskie), ale to w Ropczycach miał żonę i córkę, był w trakcie budowy domu. Na co dzień pracował za granicą. Na Podkarpacie przyjechał przed świętami Bożego Narodzenia, niestety ta wizyta skończyła się dla niego tragicznie. Do brutalnego pobicia Marka Gwiazdy doszło w nocy z 19 na 20 grudnia 2021r. w Ropczycach. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do rzeszowskiego szpitala, gdzie po dwóch tygodniach walki o życie zmarł 1 stycznia 2022 roku.

Śledztwo w sprawie śmierci 41-latka Prokuratura Rejonowa w Ropczycach wszczęła 5 stycznia br. o czyn  z art.156 §3 Kodeksu karnego – chodzi o ciężki uszczerbek na zdrowiu, którego następstwem jest śmierć.

Wczoraj 24.01 po kilku tygodniach pracy ropczyckiej prokuratury i kryminalnych Sąd Rejonowy w Ropczycach zastosował wobec dwójki podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Jak informuje nas Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie:

Tymczasowy areszt za pobicie, nieudzielenie pomocy oraz mataczenie w sprawie

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach w dniu 5 stycznia 2022 roku wszczęła śledztwo w sprawie zaistniałego w nocy z 19 na 20 grudnia 2021 roku w Ropczycach, woj. podkarpackiego, spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Marka G., w postaci choroby realnie zagrażającej życiu i spowodowania u niego licznych obrażeń zlokalizowanych w okolicy głowy i twarzy skutkujące powstaniem m. in. krwiaków śródmózgowych, które to obrażenia spowodowały chorobę realnie zagrażającą życiu pokrzywdzonego i które doprowadziły do zgonu pokrzywdzonego w dniu 1 stycznia 2022 roku, tj. o czyn z art. 156 § 3 k.k.

Na podstawie dotychczas zebranego materiału dowodowego, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Ropczycach w dniu 24 stycznia 2022 roku Sąd Rejonowy w Ropczycach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec 36-letniego Andrzeja L. mieszkańca gminy Ropczyce oraz wobec 36-letniej Eweliny G. mieszkanki Ropczyc.

Andrzejowi L. prokurator przedstawił trzy zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy naruszenia czynności narządów ciała na okres trwający dłużej niż 7 dni, w dniu 19 grudnia 2021 roku w Ropczycach u Marka G., poprzez zadanie co najmniej jednego uderzenia pięścią w twarz czym spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci urazu głowy skutkującego powstaniem rany tłuczonej powłok głowy oraz wstrząśnienia mózgu z objawami utraty przytomności, niepamięcią wsteczną zdarzenia oraz następowymi zaburzeniami świadomości pamięci, tj. o przestępstwo z art. 157 § 1 k.k.

Drugi zarzut dotyczy składania fałszywych zeznań w związku z przesłuchaniem Andrzeja L. w charakterze świadka, tj. o przestępstwo z art. 233 § 1a k.k.

Trzeci zarzut przedstawiony Andrzejowi L. dotyczy nieudzielenia pomocy nieprzytomnemu Markowi G. w dniu 20 grudnia 2021 roku, który znajdował się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na doznane obrażenia głowy, w ten sposób, że będąc świadomym stanu Marka G., nie wezwał pomocy lekarskiej, w sytuacji gdy mógł takiej pomocy udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o przestępstwo z art. 162 § 1 k.k.

Natomiast Ewelinie G. prokurator przedstawił dwa zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy składania fałszywych zeznań oraz utrudniania postępowania karnego, pomagając w ten sposób sprawcy pobicia Marka G., w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, tj. o przestępstwo z art. 233 § 1 i 1a k.k. w zw. z art. 239
§ 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Drugi zarzut dotyczy nieudzielenia pomocy nieprzytomnemu Markowi G. w dniu 20 grudnia 2021 roku, który znajdował się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na doznane obrażenia głowy, w ten sposób, że będąc świadomym stanu Marka G., nie wezwała pomocy lekarskiej, w sytuacji gdy mogła takiej pomocy udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o przestępstwo z art. 162 § 1 k.k.

Zarówno Andrzej L. jak i Ewelina G. przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Podejrzani w toku przesłuchania odpowiadali jedynie na pytania obrońcy.

Sąd Rejonowy w Ropczycach uwzględniając w całości wnioski Prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wskazał, że dotychczas zebrany materiał dowodowy wskazują na duże prawdopodobieństwo, iż podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów. Jednocześnie Sąd wskazał, iż z niniejszej sprawie zachodzą przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania, aby zapobiec przede wszystkim dalszemu mataczeniu w sprawie przez podejrzanych jak również aby zapobiec ukrywaniu się podejrzanych w celu zapewnienia prawidłowego toku postępowania. Należy podkreślić, iż Sąd
podzielając argumenty zawarte we wnioskach Prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wskazał, że na obecnym etapie postępowania żadne inne środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym nie dają należytej gwarancji zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania w sprawie.

Za zarzucane Andrzejowi L. przestępstwa grozi kara łączna do 13 lat pozbawienia wolności. Natomiast Ewelinie G. za zarzucane przestępstwa grozi kara łączna do 11 lat pozbawienia wolności. Obydwoje podejrzani nie byli dotychczas karani.

Należy podkreślić, iż w przedmiotowym śledztwie Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Jednocześnie informuję, że z uwagi na dobro prowadzonego postępowania na chwilę obecną nie będą udzielane informacje o sprawie, za wyjątkiem przedstawionych w komunikacie.


Rzeczni Prasowy
Krzysztof Ciechanowski

(podkreślenia fragmentów tekstu pochodzą od redakcji)

zdjęcie główne – poglądowe.

Inne publikacje w sprawie śmiertelnego pobicia Marka Gwiazdy w Ropczycach:

Subscribe
Powiadom o
guest
51 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Satyna
Satyna
2 lat temu

Z punktu widzenia chrześcijanki, należy wybaczyć i aby innych ochronić przed działaniem tego gościa powinien dostać dożywocie. za zabójstwo a nie jakieś bzdety.

Sędziowie starsi niż 35 lat życia, w Polsce do wymiany.

Niko
Niko
2 lat temu

Rotaki może i żyją za nasze, ale przynajmniej ludzi nie mordują

Baska
Baska
2 lat temu
Reply to  Niko

Tak się kończy jak nie ma się odpowiednich wartości, które zazwyczaj wynosi się z domu. Wystarczy popatrzeć co się wkoło dzieje. Zdrady na porządku dziennym z błogosławieństwem bliskich, znajomych i często gęsto samych rodziców, bo “tak robią wszyscy, to normalne”. A prawda jest taka, że nie wszyscy i to nie jest normalne. Albo jest się człowiekiem z zasadami, albo się ich nie ma.

Baska
Baska
2 lat temu
Reply to  Niko

No szkoda, że mu nie odgryzła. Biedak, co by zrobił, jak tylko ” tym myśli”.

Marcin
Marcin
2 lat temu

Tak się kończy historia jak jedno zapierdziela za granicą a drugie wydaje lekka ręką w Polsce.

Lucjan
Lucjan
2 lat temu
Reply to  Marcin

Jak wracasz z roboty to zadzwoń do żony i jest pewność źe przeżyjesz. A niespodzianki tak mogą się skończyć.i tyle

Dobry człowiek.
Dobry człowiek.
2 lat temu

Niech konają w więzieniu jak on biedny Marek! Jak mogła do tego dopuścić ! Nie 13 i 11 lat !!! Dożywocie!!! To okropne co zrobili! Jak tak można! Chciała gwiazdożyć to jej się udało ale nie w ten sposób,żeby ktoś zginął. Ten kochas, nie lepszy ! Zabił żeby, z nią być! I w dupie ją ma. Ona nie jedno małżeństwo rozwalila. Bo tylko kasa i kasa.

Venom
2 lat temu

Andrzej L. Czy Andrzej M. Hmmm śmiech na sali znam cała rodzinę złej baby ale było widać jak poczuła kasę znajomych już nie znała dupsko ruszyła wkoncu policja i prokuratura jakby nie wpisy… Zawsze była zachlanna więc teraz widać co się liczy dupsko i kasa… A dziecko do szafki schować… Oj oj

jacek polak
jacek polak
2 lat temu

mama szalala w ameryce kto mial wychowac curke

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  jacek polak

Każda rodzina ma swoje historie i swoje za uszami, nie ma co jednak obciążać kilku pokoleń za to że jednemu w głowie się coś stało.

Pkp
Pkp
2 lat temu

W całej tej sprawie juz dużo pytań i mało odpowiedzi , dlaczego rodzina Pani Ewelin G. Nic nizrobila widząc co dzieje się z córka, tylko zajęła się opieka wnuczki , Marek był dobry jak trzeba było pomóc lub kase dać , a nawet nieprzejeli się jego śmiercią.

Nowy
2 lat temu

Dożywocie gnojom. Kamieniołomy i renta dla rodziny ofiary i dziecka. Sądy niech się ogarną i sądzą sprawiedliwie

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Nowy

Dokładnie

Permalink
Permalink
2 lat temu

Czytam te komentarze i widzę tylko jeden w którym ktoś się zastanawia: dlaczego dopiero teraz? Ja nie cieszyłbym się przedwcześnie z tego , że sprawiedliwości stanie się zadość. Patrząc na czas jaki upłynął od pobicia do aresztowania to trzeba sobie jasno powiedzieć , że coś tutaj działa nie tak. I co najgorsze to nie pojedyncza instytucja ale cały system. A co będzie dalej to zobaczymy.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Permalink

Tak działa polskie prawo za podatki cię zamkną a mordercy chodzą na wolnosci

Rop
Rop
2 lat temu

Żeby ciebie wsioku nie wywieźli…
Się wam skończy wsioki…

Ruda
Ruda
2 lat temu

Debil głupi nie dość że na Żonie byłej się mścił zrobił jej trzecie dziecko i wyjechała w ciąży . to jesscze zabił Biednego faceta a on ćpał tylko z tymi burakami wszystkimi ..!!! Niech zgnije w piekle z tą swoją kochanka ..biedne to dziecko tylko bo zostało bez rodziców ;(( i te następne dzieci jego ten co ma z chinka !!

Ja
Ja
2 lat temu
Reply to  Ruda

Ale pier olisz… Jakby ci zęby szły .. w dupie byłeś i guwno widziałeś …..

Kokos
Kokos
2 lat temu
Reply to  Ja

Andrzej jaki ??kto zna nazwisko ?
Lepper ?
Czego nie jest podanie .

Xyz
Xyz
2 lat temu
Reply to  Ruda

Nie wiesz jak było to się nie wypowiadaj, widocznie masz swoje życie nudne skoro aż tak interesujesz się życiem innych, w sumie takiemu burakowi jak ty zostaje las i strzelanie do takich jeleni jak PDW

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Ruda

Wlasnie czego to dzieci beda teraz cierpieć o tym nie pomyśleli jak ich beda inne dzieciaki dokuczac i wyzwyac bo teraz w tych szkolach jest coraz gorzej.

Kol
Kol
2 lat temu

Ciekawie jakby ktos pobil sedziego lub prokuratora nieudzielil pomocy ile by temu komus grozilo Prokuratorzy sedziowie nie tnijcie glupa Dozywocie dla gnoji

Kol
Kol
2 lat temu

Nieudzielenie pomocy i smierc to jest dozywocie dozywocie i jeszcze raz dozywocie Ciekawie co na to mecenas B..???

W głowie się nie mieści!!!!?
Reply to  Kol

Też mam taką nadzieję, że Nelly trafi do rodziców Marka bo w Ropczycach dziecko to już nie będzie miało normalnego życia. Każdy będzie ją wytykal palcami a dzieci w szkole i jej klasie nie dadzą jej spokoju. Wykończą dziecko psychicznie, gdzie i tak po śmierci jej ukochanego taty jest zmarnowana psychicznie a dla 8 latki to jest tragedia. W Gryfinie będzie miała normalne życie, nowe koleżanki i kolegów, nową szkołę i kochających ją dziadków, którzy nie mają z wnuczką kontaktu, ponieważ tamta rodzina go urwała. Jak tak można się pytam. Kto im dał takie prawo!!!!!!!!!?

Anonimus
Anonimus
2 lat temu

Buraki Ropczyckie !!! Szukający afer Jazda z wami na Cukrownie !!! PDW

ocochodzi
ocochodzi
2 lat temu

Dlaczego napisane Jest Andrzej L a nie Andrzej M?
o co tu chodzi?

..
..
2 lat temu
Reply to  ocochodzi

Chyba ma nazwisko po żonie Chince

...
...
2 lat temu
Reply to  ocochodzi

On chyba miał nazwisko po żonie Chince

Ps
Ps
2 lat temu
Reply to  ocochodzi

On chyba znienil nazwisko, przejał po swojej żonie, choć pewności nie mam.

Robert
Robert
2 lat temu
Reply to  ocochodzi

Andrzej juz dawno przejął nazwisko po żonie,która wyjechała z PL

Ktoś
Ktoś
2 lat temu
Reply to  ocochodzi

Bo ma 2 nazwiska

Ja
Ja
2 lat temu

I BARDZO DOBRZE – lepiej późno niż wcale! Mega szkoda dziecka – trzymaj się!

F
F
2 lat temu
Reply to  Ja

Cała rodzina korzystała kasa kasa myśleli że będą dalej a tu koniec jak teraz się czujecie rodzice gwiazdy Robczyc

Koleżanka
Koleżanka
2 lat temu

Wreszcie coś się ruszyło, mam nadzieję, że sprawa zostanie potraktowana jako zabójstwo i tak też będą sądzeni sprawcy. I oby córeczka Marka trafiła do jego rodziców. Matka i tak się nią nie zajmowała.

Gwiazda
Gwiazda
2 lat temu

Śmieszne wyroki za coś takiego !

Yedi
2 lat temu
Reply to  Gwiazda

13 lat za 3 zarzuty?
Żart?

Pobicie ze skutkiem smiertelnym 10 lat max
Nie udzielenie pomocy 3 lat max
Krętactwo w zeznaniach 8 lat max

Łącznie 21 lat max, myślę 20 lat byłoby uczciwie.

Yeti
Yeti
2 lat temu
Reply to  Yedi

doczytaj “prawniku” co to wyrok łączny

F
F
2 lat temu

Nareszcie coś się dzieje

Sroka
2 lat temu

Nareszcie informacja na którą mieszkańcy Ropczyc i Gryfina czekali od dawna.

Sąsiadka
Sąsiadka
2 lat temu
Reply to  Sroka

Co do 12 lat,zabili człowieka nie winnego,dobrego,pracowitego.Zyła jak w bajce,wszystko miała i tak się odwdzięczyła,że zabiła razem ze swoim kochaniem.To jest śmiech że nie dożywocie.Nawet karetki nie wezwali tylko patrzyli jak kona.

Smutny
Smutny
2 lat temu

Wszystko ok tylko dlaczego dopiero teraz.

Bolko
Bolko
2 lat temu
Reply to  Smutny

Pytam dlaczego dopiero teraz? Tyle czasu upłynęło dziś się zamyka za takie drobne sprawy a tu śmierć tak młodego wspaniałego człowieka dopiero zarzuty??? Kto i co za tym stoi?

Szczesliwy
Szczesliwy
2 lat temu

Mam nadzieję że wyroki będą dużo wyższe i nie wyjda z więzienia. To nie ludzie to zwierzęta.

Ciekawa
Ciekawa
2 lat temu
Reply to  Szczesliwy

Kto to jest Andrzej L ?

Realista
Realista
2 lat temu
Reply to  Ciekawa

Nazwisko ma po żonie , która zostawił . No debil

Mirek
Mirek
2 lat temu
Reply to  Szczesliwy

Bili, żeby zabić. To jest zabójstwo!!!

Robert
Robert
2 lat temu

Te kary są zdecydowanie za mało, za to co zrobili

Taka z niej gwiazda jak z huja dupy trąba
Taka z niej gwiazda jak z huja dupy trąba
2 lat temu

Brawo brawo brawo!!! W końcu coś ruszyło! Niech gniją szmatławce

Sąsiad
Sąsiad
2 lat temu

Brawo w końcu!!!!!!

Ropczycanka
Ropczycanka
2 lat temu
Reply to  Sąsiad

A taka była gwiazda,hamerykanska

Niki
Niki
2 lat temu
Reply to  Ropczycanka

Teraz będzie gwiazdą w kiciu😁

51
0
Would love your thoughts, please comment.x