Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Jak działają słuchawki bezprzewodowe z redukcją szumów?

Dźwięki dobiegające z otoczenia potrafią skutecznie przeszkodzić nam w słuchaniu ulubionej muzyki. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będą słuchawki bezprzewodowe z redukcją szumów. W jaki sposób działają? Jakie są ich największe zalety?

Co to jest ANC?

ANC to skrót od angielskich nazw „Active Noise Cancellation” lub „Active Noise Control”, który oznacza wyciszenie dźwięku otaczającego słuchacza. ANC określa się również jako aktywną redukcję szumów albo aktywne tłumienie hałasu.

Skąd pochodzi technologia ANC? Jej początki sięgają 1933 roku. Wówczas fizyk Paul Lueg zaprojektował pierwszy system tłumienia hałasu. Później, w latach 50. XX wieku badania nad redukcją szumów prowadził Lawrence J. Fogel. Chciał on stworzyć system, który redukowałby poziom hałasu w kabinach śmigłowców. Dzięki temu hałas nie utrudniałby pilotom komunikacji, ani negatywnie nie wpływał na ich słuch. Jednak dopiero w 1957 roku Willard Meeker opracował skuteczny system z redukcją hałasu o wydajności 20 dB. Projekt składał się z klasycznych nauszników i dość dużej walizki. Natomiast pierwsze słuchawki z funkcją redukcji szumów powstały dopiero pod koniec lat 80. XX wieku.

Redukcja hałasu w słuchawkach – jak to działa?

W słuchawkach stosowana jest izolacja pasywna (PNC) albo aktywna (ANC).

 • Pasywna redukcja szumów – to inaczej wytłumienie mechaniczne. Wygłuszenie fal dźwiękowych z otoczenia następuje poprzez zasłonięcie aparatu słuchowego. Do takich słuchawek z ANC używa się wysokiej klasy materiałów izolacyjnych. W redukcję pasywną wyposażone są przeważnie słuchawki nauszne, które mają odpowiednie osłony przetworników.
 • Aktywna redukcja szumów – to inaczej wytłumienie elektroniczne. Skuteczność tłumienia uzyskuje się dzięki małym mikrofonom, które zbierają dźwięki otoczenia. Następnie specjalne oprogramowanie odwraca albo generuje przeciwne dźwięki, tworząc tzw. przeciwhałas. Te przeciwdźwięki konfrontują się z rzeczywistymi odgłosami i niwelują się nawzajem. W aktywną redukcję szumów wyposażone są słuchawki douszne, dokanałowe, wokółuszne, a także nauszne.

Czy PNC jest lepsze niż ANC? Najlepsze będą słuchawki, które wykorzystują aktywną redukcję szumów do anulowania niskich częstotliwości i redukcję pasywną do usuwania wysokich częstotliwości.

Słuchawki bezprzewodowe z redukcją szumów – wady i zalety

Zalety:

 • Redukcja niepożądanych dźwięków z otoczenia i zakłócających szumów.
 • Bezpieczne dla słuchu – technologia ANC została wymyślona po to, by chronić słuch pilotów przed głośnymi dźwiękami silnika samolotu. Jest zatem całkowicie bezpieczna dla naszego słuchu.
 • Umożliwiają swobodne podróżowanie – słuchawki z ANC świetnie sprawdzą się dla osób, które często podróżują samolotem lub pociągiem i odczuwają duży dyskomfort spowodowany głośnymi dźwiękami. Słuchawki z redukcją szumów wpłyną na obniżenie poziomu stresu.
 • Polepszenie jakości snu – słuchawki z redukcją szumów mogą pomóc osobom, które mają problemy z zasypianiem.
 • Wspomagają skupienie – warto korzystać ze słuchawek z ANC w biurze, aby móc lepiej skupić się na wykonywanej pracy.
 • Możliwość wyłączenia ANC – dzięki temu zyskujemy zwykłe słuchawki.
 • Lepsza jakość rozmów telefonicznych – czy ANC polepsza jakość rozmów? Tak – niektóre słuchawki zapewniają wręcz genialną jakość rozmów telefonicznych.

Wady:

 • Szybsze zużycie baterii – technologia ANC działa z udziałem energii elektrycznej. Oznacza to, że przy włączonej funkcji ANC słuchawki bezprzewodowe będą działać krócej.
 • Stosunkowa niska skuteczność w przypadku redukcji zakłóceń o wysokich tonach.
 • Wyższa cena – musimy mieć na uwadze, że funkcja ANC znacznie podnosi cenę słuchawek.
 • Skomplikowana konstrukcja – słuchawki z ANC są znacznie bardziej skomplikowane niż standardowe modele, więc teoretycznie istnieje większa możliwość, że któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu.

Czy się opłaca kupić słuchawki bezprzewodowe z redukcją szumów?

Wiele osób zastanawia się, czy ANC to chwyt marketingowy. Czy ANC jest potrzebne? Czy rzeczywiście pozwala zredukować niepożądane dźwięki zewnętrzne? ANC ma swoje ograniczenia. Najlepiej działa w przypadku niespójnych dźwięków tła, a nie na ciągle zmieniające się odgłosy z otoczenia. Mimo tego słuchawki bezprzewodowe z redukcją szumów mogą być bardzo przydatne dla użytkownika w wielu sytuacjach. Jeśli zatem często zdarza nam się przebywać w głośnym otoczeniu, to warto zastanowić się nad ich zakupem.

Słuchawki bezprzewodowe z redukcją szumów – polecane modele

JBL T660NC – słuchawki do 500 zł

To stosunkowo tanie słuchawki nauszne wyposażone w ANC. Umożliwią kontrolowanie hałasu zewnętrznego i pozwolą cieszyć się ulubioną muzyką. Wbudowany akumulator umożliwia bezprzewodowe działania do 44 godzin z aktywną redukcją szumów i nawet do 55 godzin przy słuchaniu muzyki bez włączonej technologii ANC.

Na grafice powyżej: Słuchawki bezprzewodowe JBL Tune 660NC Niebieskie dostępne w sklepie online inlago.pl

JBL T760NC – słuchawki do 600 zł

To kolejne słuchawki Bluetooth z aktywną redukcją hałasu. Pozwalają odciąć się od zewnętrznych dźwięków, które rozpraszają naszą uwagę. Słuchawki są lekkie i składane, dzięki czemu można je wygodnie przenosić w torebce lub plecaku. Co więcej, słuchawki działają z asystentem głosowym, więc można odbierać połączenia bez użycia rąk.

Na grafice powyżej: Słuchawki bezprzewodowe JBL Tune 760NC Czarne dostępne w sklepie online inlago.pl

Huawei FreeBuds Pro – słuchawki do 800 zł

To słuchawki z mikrofonem wyposażone w hybrydową aktywną redukcję szumów. Mają mikrofony skierowane do wewnątrz i na zewnętrza, dzięki czemu wykrywają niepożądany hałas nie tylko w otoczeniu, ale również w uchu. Słuchawki osiągają efekt redukcji szumów do 40 dB. Co ważne, producent zastosował w tych słuchawkach tryb głosu oraz tryb świadomości – wystarczy włączyć jeden z nich, aby móc słyszeć dźwięki z otoczenia.

Na grafice powyżej: Słuchawki bezprzewodowe Huawei FreeBuds Pro Czarne dostępne w sklepie online inlago.pl

W sprzedaży bez problemu znajdziemy słuchawki gamingowe lub audiofilskie z aktywną redukcją szumów. Jeśli jednak chcemy wybrać jak najlepsze modele, musimy liczyć się z wysoką ceną zakupu – nawet kilku tysięcy złotych

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tatianka
tatianka
1 rok temu

ja mam sluchawki po kabelku i wydaja m isie lepszym wyborem niz te bezprzewodowki 😀 mam z genesisa i polecam

Certo
Certo
1 rok temu

Redukcja szumów to naprawde mega wazna sprawa. Ja mam swoje słuchawki z tophifi po przesłuchaniu wydawały mi się najlepsze i to co mogę powiedzieć na pewno to to, że bez anc bym po prostu nie kupił. Szczególnie tip dla tych którzy słuchaja na mieście czy przy jakimś hałaśliwym wspóllokatorze 😉

Janek
Janek
1 rok temu
Reply to  Certo

a który konkretnie model posiadasz?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x