Orzech promocje

Włodarze gmin i powiatu na wspólnej sesji. O czym dyskutowali?

30 marca odbyła się sesja Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. Obecni byli na niej m.in. Burmistrz Ropczyc, Wójt Gminy Ostrów oraz Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie. Włodarze pojawili się na sesji ponieważ został zaproszony na nią również Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso, aby przedstawić aktualną sytuację w związku z planowaną dużą inwestycją drogową na terenie naszego powiatu.
Temat spotkania

Głównym tematem była głośna w ostatnim czasie inwestycja związana z budową węzła autostradowego w Ostrowie i remontem drogi wojewódzkiej 986. Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Piotr Miąso, który wprowadził wszystkich w temat drogowej inwestycji. Pisaliśmy już o tym kilka razy – ostatnio TUTAJ. Inwestycja będzie podzielona na 3 odrębne projekty: budowa węzła na skrzyżowaniu DW 986 z autostradą A4, druga to przebudowa mostu i odcinka DW oraz trzecia to budowa wiaduktu nad linią kolejową. Dyrektor dodał, że w połowie roku będą ogłoszone przetargi na wykonanie wiaduktu i przebudowę mostu.

Czy będzie remont całości DW 986 w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Burmistrz Ropczyc wskazał na problem złego stanu DW 986 . Ogromne natężenie ruchu, z całego południa, z kilku powiatów będzie przejeżdzało przez Ropczyce do wjazdu na autostradę. Jeśli się podejmuje tak ważne decyzje to się konsultuje to z mieszkańcami, zwłaszcza mieszkańcami ul. 3 maja i ul. Kolejowej. Proszę zauważyć, że gdy powiat dębicki wybudował zjazd na Zawadę to natężenie ruchu na drodze powiatowej w Lubziny do Okonina zwiększyło się kilkakrotnie. (…) Mamy duże zakłady w Ropczycach więc zwiększy się też ruch samochodów ciężarowych. Cały ruch puścimy DW, o której przebudowie nikt nie mówi. Trzeba zaprojektować całość od zjazdu do Wiśniowej. My jako miasto chcemy dołożyć się do takiej inwestycji, ale dopóki nie będzie opracowanej dokumentacji, nie można starać się o żadne środki. Chce żebyście wzięli to państwo pod uwagę.

W odpowiedzi Dyrektor PZDW poinformował, że na to potrzebne są dużo większe środki niż dysponujemy. Liczymy na dofinansowanie z Unii, ale lista zadań jest znacznie dłuższa. Ta droga jest na liście zadań inwestycyjnych, ale na dzień dzisiejszy jest na dalszej pozycji. Narazie nie jest priorytetem.

Co na to Wójtowie?

Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie również odniósł się do poruszonej kwestii remontu DW986. – Wszystkim nam zależy, aby DW była w lepszym stanie i była bezpieczna, bo ruch jest bardzo duży. Już teraz przez łącznik z Lubziny do Okonina bardzo dużo samochodów przejeżdża i one kierują się właśnie przez Wielopole Skrzyńskie na Bieszczady. Ja chciałem tylko powiedzieć co dobrego wydarzy się przy DW986 w Gminie Wielopole Skrzyńskie. Udało się pozyskać środki w wysokości 5 mln zł. z Funduszu Polski Ład i z Urzędu Marszałkowskiego ponad 1m mln. Gmina dołożyła 250 tys i mamy 6 mln 300 tys. na realizację chodników przy DW986 na terenie gminy. Oczywiście to poprawi bezpieczeństwo co nie znaczy, że mamy do zrobienia jeszcze dużo przy tej drodze.

Głos zabrał również Wójt Gminy Ostrów. – Kiedy słyszę, że ciągle pogarszający jest stan drogi DW986 to dziwnie się czuję, bo akurat na terenie Gminy Ostrów i Gminy Wielopole Skrzyńskie stan tej drogi rok do roku poprawia się diametralnie. Uczestniczymy we wspólnych działaniach z Zarządem Województwa Podkarpackiego. Odkąd jestem Wójtem udało się wyremontować prawie cały odcinek DW986. Nie możemy marginalizować DW986 do drogi lokalnej bo jest drogą wojewódzką i zawsze taką będzie. Nie jest tak, że ruch się nagle zwiększy. Ruch jest, ale odbywa się często bocznymi drogami m.in. przez Borek Mały, Żdżary czy Kozodrzę.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy korespondencję z Urzędu Marszałkowskiego, że będą realizowane kolejne 3 inwestycje drogowe na terenie Gminy Ostrów, za co serdecznie dziękuje. – dodał Wójt Grzegorz Ożóg.

Starosta podsumował dyskusje

Na koniec dyskusji starosta Witold Darłak odniósł się do poruszonych kwestii. Dziękuję za przybycie zaproszonym samorządowcom i dziekuję za merytoryczną dyskusję. To, że tak rozmawiacie to wyraz troski, aby ta infrastruktura drogowa była jak najlepsza. Jestem przekonany, że natężenie ruchu się rozłoży, a ruch na drogach powiatowych się zmniejszy. (..) Jak węzęł w Ostrowie powstanie to atrakcyjność terenów pod inwestycje wzrośnie. W przyszłości droga powiatowa wzdłuż autostrady będzie łączyć dwa węzły na terenie naszego powiatu, co otworzy bardzo duży obszar pod inwestycje.

Starosta skierował też kilka słów do zaproszonego gościa – Dziękuje panu Dyrektorowi PZDW, że nasza droga wojewódzka 986 jest na liście zadań i po cichu liczę, że pójdzie na tej liście w górę, bo droga poprawiona na całej długości stanie się dobrym rozwiązaniem na dojazd do A4 dla powiatów południowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

A tymczasem PGKiM w Sędziszowie przysyła rachunki za woda + kanalizacja o 18,4% wyższe niż ostatnio.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Najpierw nie skończą remont na ul Ogrodniczej w Ropczycach a nie zostawił powiat dziadostwo i pewnie bedzie stało nie wiadomo ile

mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

Na gminie Wielopole i Ostrów idą wspólne inwestycje z Marszałkiem, a w Ropczycach coś nie dogadują się z samorządem wojewódzkim, przypominam sobie zamieszanie w Łączkach Kucharskich właśnie na tej drodze. Dziś szkoda, gdy budowano obwodnicę Ropczyc, że nie posłuchano ludzi aby była po północnej stronie, dziś by się to wszystko pięknie spinało.

Killer
Killer
1 rok temu

Zjazd z autostrady powinien być na drodze Sędziszów Małopolski Kolbuszowa w Czarnej Sedziszowskiej. To jest główna droga z wylotem na Warszawę. Teraz trzeba jechać aż do Rzeszowa tirem autostradą bo ktoś dał komuś “w łapę” i zrobili zjazd w Borku żeby pojechać na Kamionkę. Śmiech na sali

gosc
gosc
1 rok temu
Reply to  Killer

TY Tirowiec przecież na Kolbuszkę można z Sedziszowa Przejechać i na Warszawę

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

tylko szkoda że nie zostali zaproszeni Wójt gminy Wiśniowa i Starosta Strzyzowski

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

bo pan Bujak popiera wyłącznie inwestycje tam gdzie działki ma pan Babicz , przykładem jest obwodnica Ropczyc

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Już każdy powiedział to co wiedział, 3 razy wysłuchał dobrze mnie, wszyscy zgadzają się ze sobą, A BĘDZIE NADAL TAK JAK JEST… uuuuu

8
0
Would love your thoughts, please comment.x