Orzech promocje

Piknik militarno-historyczny za nami

W niedzielę, 6 sierpnia 2023 r., odbył się cieszący się dużą popularnością „Piknik Historyczno-Militarny | Blizna 2023”. Mimo dość niepewnej pogody, wydarzenie przyciągnęło tłumy zwiedzających , którzy mieli okazję poznać historię tego miejsca oraz zobaczyć specjalnie przygotowany z tej okazji program.

Wydarzenie zorganizowali Wójt Gminy Ostrów Grzegorz Ożóg za pośrednictwem CKiB Gminy Ostrów. Patronat honorowy objęło Nadleśnictwo Tuszyma Lasy Państwowe. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego i złożenia kwiatów oraz zniczy przy obelisku upamiętniającym poległych w operacjach wywiadowczych uwieńczonych zdobyciem bezcennych informacji o broni odwetowej V1 i V2, który znajduje się przy Park Historyczny Blizna . Następnie w przemarszu z orkiestrą i mażoretkami, udano się na pobliski plac ze sceną. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. dr Jacek Magdoń – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego i starszy specjalista z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, Sławomir Bezara – Radny Powiatu oraz Członek Zarządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Eryk Maziarski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma, Rafał Nędza – Przewodniczący Rady Gminy Ostrów oraz licznie zgromadzeni radni Rady Gminy Ostrów i inni zaproszeni goście.

Następnie odbył się koncert orkiestry dętej z Dębicy oraz występy Mażoretki Anturja ze Skrzyszowa. Swoje programy artystyczne zaprezentowały również: Zespół Pieśni i Tańca „WRZOS” oraz grupa taneczna „Roztańczone Smyki”, działające przy Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Ostrów. W tym czasie można było również oglądać dioramy historyczne grup rekonstrukcyjnych, sprzęt wojskowy, militaria i pojazdy wojskowe. Swoje kolekcje broni wystawiły między innymi Stowarzyszenie Strzeleckie Fort Czudec oraz Klub Strzelecki VIS LOK Mielec. Uczestnicy Pikniku mogli również podziwiać sprzęt i wyposażenie Wojska Polskiego, które od lat wspiera nasze inicjatyw, a także zagłębić się w tajniki działalności Lasów Państwowych. Wśród atrakcji przygotowanych dla odwiedzających był również ,,poligon poszukiwaczy zabytków’’ przygotowany przez członków Klubu ,,V2 Team’’ działającego przy CKiB Gminy Ostrów oraz członków Stowarzyszenia ,,PERKUN’’ z Trześni. Kulinarne przysmaki przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy, które stale i aktywnie wspierają nas w organizacji wydarzeń kulturalnych.

O godzinie 16:00 rozpoczęła się główna atrakcja wydarzenia, czyli inscenizacja przedstawiająca zdobycie „Artilleriezielfeld Blizna” przez oddział AK w lipcu 1944 r. Scenariusz tej inscenizacji napisał Andrzej Kulpa – członek grupy rekonstrukcyjnej SHS Zakłady Południowe ze Stalowej Woli, wspierającej Park Historyczny Blizna w prowadzonej działalności promocyjnej. Przygotowaniem i realizacją inscenizacji zajmował się Andrzej Kulpa i Hubert Sztaba, a narratorem był prof. ucz. dr hab. Andrzej Olejko. Późnym wieczorem odbył się koncert zespołu Nowi w Mieście, a po tym zabawa taneczna. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim, dzięki którym mogliśmy po raz kolejny gościć Państwa i dziękujemy Państwu za odwiedziny. Już dziś zapraszamy za rok!

źródło Gmina Ostrów

zdjęcia Gmina Ostrów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x