CERTUS rozliczymy twój PIT

Na co samorząd Ropczyc przeznaczy środki w przyszłym roku? Znamy projekt budżetu

19 grudnia odbyła się sesja Rady Miejskiej w Ropczycach, podczas której radni uchwalili budżet gminy Ropczyce na 2024 rok. 

W przyszłym roku dochody budżetowe oszacowane zostały na 163 mln 373 tys. zł, a wydatki na poziomie 179 mln 678 tys. zł Około 20% dochodu budżetu, czyli ponad 30 mln złotych, stanowią wydatki na inwestycje.

Deficyt planowany to około 16 mln. W ciągu roku to wszystko może ulec zmianie. Już na koncie posiadamy 2 mln 850 tys. złotych, które są pozyskane na inwestycje, ale nie możemy jeszcze ich wpisać. Deficyt pomniejszy też subwencja wyrównawcza. Również w kwietniu, będziemy mieć podsumowanie bieżącego roku – wierzę, że będzie nadwyżka budżetowa. – powiedział Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak

Bumistrz poinformował również o największych inwestycjach w gminie:

  • Budowa I etapu szkoły w Witkowicach wraz z halą sportową. W przyszłym roku będzie to koszt 7,8 mln zł.
  • Budowa żłobka na osiedlu Mehoffera – ponad 3,5 mln zł.
  • Budowa wodociągu Okonin-Niedźwiada i Niedźwiada Górna oraz kanalizacji w Brzezówce – 5 mln zł.
  • Boisko sportowe w Lubzinie oraz inne sportowe inwestycje – 2 mln zł z budżetu.
  • Modernizacja zabytkowej części szkoły w Witkowicach 520 tys. zł.
  • Na OSP zaplanowano wydatki inwestycyjne na poziomie 650 tys. zł (m.in. zakup lekkiego samochodu dla OSP Okonin, rozbudowa OSP Granice).
  • Inwestycje drogowe, utrzymanie dróg i ich remonty – 15 mln zł.
  • Wykup gruntów pod drogi 700 tys zł.
  • Dokończenie budowy bloku przez TBS – 200 tys zł.

Ogromną część wydatków stanowią wydatki na oświatę. Jest to prawie 82,5 mln zł, przy subwencji państwa w wysokości 37,7 mln zł. Luka uzupełniana jest z dochodów własnych gminy. Samorządy jednak liczą, że rząd zmniejszy tę różnicę.  Inne ważne wydatki: 31 mln pomoc społeczna, 8,6 mln zł gospodarka komunalna i ochrona środowiska, 6,2 mln zł kultura, 8,7 mln zł kultura fizyczna, 13,8 mln administracja.

Radni przyjęli Uchwałę Budżetową Gminy Ropczyce na 2024 rok. Za głosowało 17 radnych, 2 wstrzymało się od głosu, a 2 było nieobecnych.

zdjęcie Miasto i Gmina Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x