Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

MURAL gotowy i uroczyście odsłonięty

W poniedziałek 19 października odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu “BO DLA NICH WAŻNA BYŁA POLSKA” znajdującego się w Sędziszowie Młp. na ścianie północnej budynku „C” Zespołu Szkół Technicznych, gdzie swoją siedzibę ma Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka.

Koncepcja muralu inspirowana jest postaciami związanymi z powiatem ropczycko-sędziszowskiego, uczestniczącymi w wojnie polsko-bolszewickiej i w sposób symboliczny je upamiętnia.

Autorem muralu jest artysta Paweł Wołos z Góry Ropczyckiej. Mural przedstawia postacie trzech lokalnych bohaterów (“Bohaterowie 1920 roku z Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego”), w których tle nie zabrakło także oblicza marszałka Józefa Piłsudskiego.:

  • majora Władysława Rudolfa Wilka – uczestnika I wojny światowej,
  • majora Bronisława Sapety – uczestnika I Wojny Światowej, wojny polsko-bolszewickiej i września 1939 r., oraz
  • wachmistrza Jana Grzegorskiego – pochodzącego z Pustkowa, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia muralu towarzyszył BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ, w którym uczestnicy biegli w koszulkach z nadrukiem lokalnych bohaterów z 1920 roku. Niestety mimo ogromnego zainteresowania biegiem z uwagi na “czerwoną strefę” udział w nim mogło wziąć tylko kilka osób.

W uroczystościach odsłonięcia uczestniczyli rodziny bohaterów, których wizerunki umieszczono na muralu, a także: Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Pani Bernadeta Frysztak, władze samorządowe gminy Sędziszów Małopolski na czele z Burmistrzem Panem Bogusławem Kmieciem, Sekretarzem Gminy Panem Janem Maroniem i Przewodniczącym Rady Gminy Sędziszowa Małopolskiego Panem Markiem Pająkiem, delegacja Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, której przewodniczyła Dyrektor Pani Agnieszka Ochał, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Pani Sabina Kolbusz.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ewrcwe
ewrcwe
3 lat temu

Super, a kto za to zapłacił? 🙂

Rasog
3 lat temu

Brawa dla autora!

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Wspaniały pomysł ,mural piękny .

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Wspaniała inicjatywa. Brawo! Szkoda , że w Ropczycach nikt o tym nie pomyślał. Cześć i Chwała BOHATEROM !!!

Roman
Roman
3 lat temu

Piekny! Nie to co w Debicy ,czarne .

5
0
Would love your thoughts, please comment.x