Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

MURAL gotowy i uroczyście odsłonięty

W poniedziałek 19 października odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu “BO DLA NICH WAŻNA BYŁA POLSKA” znajdującego się w Sędziszowie Młp. na ścianie północnej budynku „C” Zespołu Szkół Technicznych, gdzie swoją siedzibę ma Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka.

Koncepcja muralu inspirowana jest postaciami związanymi z powiatem ropczycko-sędziszowskiego, uczestniczącymi w wojnie polsko-bolszewickiej i w sposób symboliczny je upamiętnia.

Autorem muralu jest artysta Paweł Wołos z Góry Ropczyckiej. Mural przedstawia postacie trzech lokalnych bohaterów (“Bohaterowie 1920 roku z Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego”), w których tle nie zabrakło także oblicza marszałka Józefa Piłsudskiego.:

 • majora Władysława Rudolfa Wilka – uczestnika I wojny światowej,
 • majora Bronisława Sapety – uczestnika I Wojny Światowej, wojny polsko-bolszewickiej i września 1939 r., oraz
 • wachmistrza Jana Grzegorskiego – pochodzącego z Pustkowa, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia muralu towarzyszył BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ, w którym uczestnicy biegli w koszulkach z nadrukiem lokalnych bohaterów z 1920 roku. Niestety mimo ogromnego zainteresowania biegiem z uwagi na “czerwoną strefę” udział w nim mogło wziąć tylko kilka osób.

W uroczystościach odsłonięcia uczestniczyli rodziny bohaterów, których wizerunki umieszczono na muralu, a także: Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Pani Bernadeta Frysztak, władze samorządowe gminy Sędziszów Małopolski na czele z Burmistrzem Panem Bogusławem Kmieciem, Sekretarzem Gminy Panem Janem Maroniem i Przewodniczącym Rady Gminy Sędziszowa Małopolskiego Panem Markiem Pająkiem, delegacja Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, której przewodniczyła Dyrektor Pani Agnieszka Ochał, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Pani Sabina Kolbusz.

5 komentarzy na temat “MURAL gotowy i uroczyście odsłonięty

 • 22 października 2020 o 12:21
  Permalink

  Wspaniały pomysł ,mural piękny .

  Odpowiedz
 • 21 października 2020 o 21:29
  Permalink

  Wspaniała inicjatywa. Brawo! Szkoda , że w Ropczycach nikt o tym nie pomyślał. Cześć i Chwała BOHATEROM !!!

  Odpowiedz
 • 20 października 2020 o 16:23
  Permalink

  Piekny! Nie to co w Debicy ,czarne .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *