Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Są pieniądze na wykup gruntu pod suchy polder w Górze Ropczyckiej

Jak pisaliśmy TUTAJ, przedłuża się wyczekiwana przez mieszkańców, inwestycja utworzenia suchego polderu w Górze Ropczyckiej, mająca wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Wciąż nie jest ona w fazie wykonywania. O kolejnych szczegółach tej sprawy piszemy w poniższym artykule.
Wystąpienie Pani Dyrektor

Na początku ostatniej, 31 sesji rady powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która odbyła się w czwartek, 28 października 2021 roku, wystąpiła Pani Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Małgorzata Wajda. Jej wypowiedź dotyczyła zabezpieczenia przeciwpowodziowego zlewni Wisłoka, w szczególności zaś planu budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Górze Ropczyckiej. Ten polder ma być zabezpieczeniem przed potencjalną falą powodziową na rzece Budzisz. Ci, którzy pamiętają powódź z 2010 roku, w tej okolicy, wiedzą jak bardzo jest to ważny krok. Dyrektor Wajda obszernie wyjaśniła sprawę polderu a później odpowiedziała na szereg pytań zebranych radnych. Rozjaśniła wątpliwości i zapewniła o pełnym zaangażowaniu w inwestycję.

Inwestycja będzie. Dyrektor zapewnia

Podczas tego, wspomnianego wyżej wystąpienia, Pani Dyrektor Małgorzata Wajda, zapewniła zebranych tam samorządowców, że pozwolenie na budowę suchego polderu w Górze Ropczyckiej jest już prawomocne. Pani Dyrektor Wajda, zapewniła ponadto, że są już „na stole”, pieniądze na wykup działek pod tę inwestycję. Jak zdradził naszej redakcji Pan Starosta Witold Darłak, pocztą już w dniu kolejnym, została dostarczona do Starostwa Powiatowego korespondencja, dotycząca wykupu działek. Będzie ona sukcesywnie rozsyłana do adresatów – bezpośrednio zainteresowanych tą kwestią mieszkańców. Wykup gruntów pod budowę polderu będzie przeprowadzony po najwyższych stawkach, jakie obowiązują za tereny inwestycyjne.

Czy mieszkańcy się zgodzą na wykup?

Jako dodatkowa zachęta, podczas wykupu gruntów pod budowę, jest przewidziana dopłata 5% wartości działek za chęć szybkiej współpracy (akceptację ceny) ze strony mieszkańców przy wykupie. Starosta Witold Darłak w rozmowie z nami nie ukrywał, że samorządowcy liczą na sprawne procedowanie tego etapu inwestycji w suchy polder. Jak przypomina Starosta, w dalszym ciągu nie ma jednak funduszy na budowę samego zbiornika. Jak już pisaliśmy, nie jest to mała kwota. Ma ona być finansowana z programów operacyjnych, których dotychczasowa pula jest na tą chwilę wyczerpana. Nadchodzi jednak kolejna pula pieniędzy i nowe perspektywy, na które jednak trzeba jeszcze poczekać.

fot. Starostwo Powiatowe w Ropczycach

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x