Orzech promocje

,,Odkrywając piękno…” – zapraszamy na wernisaż 22 maja w Ropczycach

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycah zaprasza na otwarcie wystawy ,,Odkrywając piękno…”. Wernisaż rozpocznie się 22 maja o godzinie 17.00.

„Odkrywając piękno…” to wystawa zbiorowa obrazów, które powstawały podczas warsztatów malarskich realizowanych od trzech lat w Klubie Seniora w Sędziszowie Małopolskim. Zaprezentowanych będzie kilkadziesiąt obrazów dziewięciu pań. Są to: Janina Baranowska-Czerwińska, Małgorzata Domańska, Danuta Gątarska, Janina Grobelna, Teresa Matuszny, Wiesława Maroń, Czesława Ochał, Lidia Szewczyk i Józefa Terlecka. Na wystawie zobaczyć także można obrazy lokalnej artystki i instruktorki warsztatów Marii Grodeckiej.

Organizatorzy przygotowali również ciekawostkę dla zwiedzających. Jeśli ktoś z widzów chciałby wzbogacić lub sprawdzić swoją wiedzę, wystarczy odwiedzić nas z własnym smartfonem z dostępem do Internetu i z aplikacją do odczytywania kodów QR.  Pod kodami QR umieszczonymi na wystawie ukryliśmy dla zwiedzających kilka aplikacji z zadaniami związanymi z tytułem wystawy i pojęciami z dziedziny malarstwa.  Pamiętajmy jednak! Kod QR to zabawa, nie obowiązek. – Elżbieta Orzech PCEK

Kilka zdań o twórczości artystek

Uczestniczki podczas warsztatów nie odbywają typowego akademickiego kursu, a raczej poznają możliwości materiałów i sprzętów, nabierają wprawy w posługiwaniu się różnymi pędzlami i farbami, stają się ekspertkami w mieszaniu barw, uczą się stosowania perspektywy, kompozycji itp., aby uzyskać zadowalający efekt. Ich prace to w przeważającej części malarstwo odtwórcze. Artystki malują, zwykle wzorując się na znalezionych w sieci obrazach lub zdjęciach, także zdjęciach lokalnych fotografów m.in. Marii Chuderskiej, Witolda Ochała, Tomasza Pazdana.

W tematach obrazów dominuje zatem świat przyrody: rodzime krajobrazy, zjawiskowe kwiaty, urocze zwierzęta, ładne widoki, ale pojawiają się także niebanalne portrety. Panie podkreślają, że czas spędzony na warsztatach to „odskocznia” od codzienności, chwile wytchnienia i zapomnienia. Samo malowanie pozwala odnaleźć spokój, zatrzymać się na chwilę, wytchnąć, odprężyć się i przeżyć piękne chwile.

Obcowanie z ich obrazami gwarantuje to samo. To ekspozycja, przy której można zwyczajnie posiedzieć i w ciszy lub słuchając muzyki nacieszyć oczy, zwyczajnie odpocząć, przywołać radość życia, na nowo odkryć piękno świata. – E. Orzech z PCEK.

Wystawę będzie można obejrzeć w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej do 31 sierpnia 2023r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x