Orzech promocje

Przez ,,link pułapkę” straciła prawie 15 tysięcy złotych

Sprzedajesz coś za pośrednictwem platformy internetowej? Zachowaj ostrożność, oszuści wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić od nas pieniądze. W ostatnim czasie ofiarą internetowych przestępców padła mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która sprzedając buty, straciła kilkanaście tysięcy złotych. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Dla wielu z nas kupno i sprzedaż towarów oraz usług za pośrednictwem internetu stało się codziennością, a coraz częściej zdarza się, że jest to też główna forma zawierania transakcji. Musimy jednak pamiętać, że oprócz wielu korzyści, które wynikają z takiej formy zawierania umów kupna – sprzedaży, narażeni jesteśmy także na przestępczą działalność oszustów internetowych. Ostatnio, ofiarą internetowych przestępców została mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która chciała sprzedać buty na jednym z serwisów ogłoszeniowych.

W krótkim czasie, towarem zainteresowała się osoba deklarująca chęć zakupu. Następnie sprzedająca otrzymała link, który przekierował ją do strony internetowej, podobnej do popularnej witryny portalu internetowego. Pokrzywdzona w przekonaniu, że podaje dane swojego konta bankowego, które umożliwią wpłatę za zakupiony przedmiot kupującemu, udostępniła mu wszystkie niezbędne informacje pozwalające na korzystanie z jej konta. W ten sposób kobieta straciła prawie 15 tys. złotych.

Pamiętajmy, że oszuści stosują przeróżne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zawsze zachowujmy ostrożność w przypadku tego typu wiadomości.

Aby nie paść ofiarą oszustwa: 

  • miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów
  • bądźmy ostrożni przy próbach nawiązania kontaktu poza danym portalem, np. przez aplikacje społecznościowe
  • zwracajmy uwagę na poprawność językową otrzymywanych wiadomości (fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, co może wynikać z tego, że zostały np. przetłumaczone przez translator)
  • zwracajmy  uwagę na adres widoczny w przeglądarce – oszuści często podrabiają adresy stron internetowych
  • jeśli nie mamy pewności, że jest to bezpieczne – nie klikajmy w nieznane linki i nie wpisujmy nigdzie danych naszej karty
  • zwracajmy uwagę na to, co autoryzujemy
  • rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal.

źródło KPP Ropczyce , zdjęcie przykładowe pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x