Orzech promocje

O 1 stycznia młodzież nie kupi już energetyków

Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach przypomina, że od 1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim.

Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Za sprzedaż energetyka osobie poniżej 18-go roku życia grozi kara do 2 tysięcy złotych grzywny.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, która opublikowana została 28 sierpnia, wprowadzono zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli tzw. energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia. Zakaz sprzedaży obowiązuje także na terenie szkół i innych placówek oświatowych oraz w tzw. automatach vendingowych.

Ustawa określa, co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według definicji wprowadzonej w ustawie, jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

Zgodnie z ustawą producent i importer napojów energetycznych obowiązkowo będzie musiał umieścić na opakowaniu jednostkowym w sposób trwały i nieusuwalny, czytelną oraz widoczną informację o treści „napój energetyzujący” lub „napój energetyczny”. Jeśli więc osoby produkujące lub importujące napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny, na opakowaniach jednostkowych nie umieszczą takiej informacji, czym niedopełnią wymogów wskazanych w ustawie,  będą podlegać grzywnie do 200 000 zł lub karze ograniczenia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Ustawą wprowadzono także sankcję dla podmiotu sprzedającego napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18 roku życia, na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach. Wykroczenie to zagrożone jest karą grzywny do 2000 zł. Tej samej karze będzie podlegał kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia tego wykroczenia.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego, sprzedawca może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek klienta.

źródło KPP Ropczyce, zdjęcie przykładowe pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu

OK, mamy zakaz energetyków, policja przypomina itd… a kiedy policja zrobi porządek z pijaną i naćpaną młodzieżą w Sędziszowie?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x