Orzech promocje

Od Dzisiaj Jedzenie Drożeje – To Nie Żart!

Dziś, 1 kwietnia 2024, żywność w Polsce zdrożała. Mimo że to data, która kojarzy się ze żartami, to zmiana, o której mówimy, jest bardzo poważna. Rząd KO-PSL-Trzecia Droga-Lewica zdecydował, że VAT na jedzenie wraca do 5%. To oznacza, że od dzisiaj za chleb, mleko, mięso i warzywa zapłacimy więcej. I choć może brzmi to jak primaaprilisowy dowcip, to niestety nie jest.

Dlaczego Jedzenie Drożeje?

Dwa lata temu rząd PiS obniżył VAT na jedzenie do 0%, żeby pomóc ludziom, kiedy ceny szybko rosły. Ale teraz, mówiąc, że sytuacja się poprawiła, nowy rząd koalicyjny postanowił znowu podnieść VAT na jedzenie do 5%. To znaczy, że sklepy muszą teraz doliczać ten podatek do ceny, co sprawia, że jedzenie jest droższe.

Reakcje Społeczne i Polityczne

Głosy sprzeciwu i niezadowolenia rozbrzmiewają zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w mediach społecznościowych. Zaniepokojenie tą zmianą wyrażają zarówno zwykli obywatele, jak i przedstawiciele różnych partii politycznych. Podkreślają, że w obliczu już wysokich kosztów życia, wyższe ceny żywności to dodatkowe obciążenie, na które wiele rodzin po prostu nie może sobie pozwolić.

Skutki dla Portfeli Polaków

Zakupy, które robimy każdego dnia w sklepie, będą teraz kosztować więcej. Eksperci szacują, że każde gospodarstwo domowe może wydawać nawet do 100 zł więcej miesięcznie na żywność. Dla wielu rodzin to znaczące obciążenie budżetu.

Czy Jest Sposób na Zmianę?

Chociaż decyzja o zmianie VAT została już podjęta, ważne jest, aby społeczeństwo wyrażało swoje opinie i dzieliło się tym, jak ta zmiana wpływa na ich życie. Otwarty dialog może zachęcić do przemyślenia i ewentualnego dostosowania polityki ekonomicznej w przyszłości.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x