Orzech promocje

PODWYKONAWCO NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

Realizujesz kontrakty budowlane, jako podwykonawca? Chcesz chronić swoje finanse i mieć pewność, że otrzymasz wynagrodzenie za zrealizowaną pracę?

W tym artykule przedstawię Ci, co musisz zrobić przed podjęciem decyzji a następnie przed zawarciem umowy. Na wstępie musisz wiedzieć, że ochrona podwykonawców robót budowlanych jest obecnie uregulowana dwutorowo:

  • na podstawie Kodeksu Cywilnego art. 6471 w oparciu o przepisy Prawa Zamówień Publicznych  art. 143c
  • w oparciu o przepisy Prawa Zamówień Publicznych  art. 143c

Powyższe uregulowania mówią o Solidarnej Odpowiedzialności Inwestora wraz z Generalnym Wykonawcą (GW) za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez Podwykonawcę.

Ok tylko, aby powyższe uregulowania miały moc prawną musisz, jako Podwykonawca dopilnować kilka istotnych kwestii i to najlepiej jeszcze przed podpisaniem umowy z Generalnym Wykonawcą (GW), czyli przed „wbiciem pierwszej łopaty”. A więc co należy zrobić:

Zgłosić Twoją firmę do Inwestora, jako oficjalnego podwykonawcę:

  • zazwyczaj zgłoszenia takiego dokonuje Twój Zleceniodawca, czyli GW.
  • zgłoszenia możesz dokonać także sam, jako potencjalny podwykonawca
  • zgłoszenia można dokonać także poprzez określenie w umowie pomiędzy Inwestorem a GW szczegółowy przedmiot robót budowlanych wykonywanych przez oznaczonego Podwykonawcę.

Zgłoszenie musi być dokonane oficjalnie, na piśmie i zawierać szczegółowy zakres robót wykonywanych przez Ciebie w ramach tej Inwestycji a także w niektórych przypadkach draft umowy o podwykonawstwo (a już po akceptacji przez Inwestora wymagana jest poświadczona za zgodność kopia podpisanej umowy pomiędzy Podwykonawcą a Generalnym Wykonawcą).

Następnie Inwestor wg regulacji prawnej ma 30 dni od doręczenia zgłoszenia Podwykonawcy na złożenie sprzeciwu. Sprzeciw musi być także w formie pisemnej dostarczony zarówno Generalnemu Wykonawcy jak 
i zgłoszonemu Podwykonawcy, czyli Tobie. Jeżeli po upływie 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu uznaje się, że Twoja firma (jako Podwykonawca) została zaakceptowana. Oczywiście dla pewności proponuje uzyskanie pisemnej akceptacji od Inwestora. Teraz śmiało możesz podpisywać umowę z GW.

PAMIĘTAJ , że solidarna odpowiedzialność Inwestora, co do zapłaty twojego wynagrodzenia, jako Podwykonawcy:

  • dotyczy tylko i wyłącznie zgłoszonego zakresu robót. Oznacza to, że wszystkie tzw. roboty dodatkowe bez oficjalnej zgody Inwestora nie będą zapłacone wg solidarnej odpowiedzialności.
  • wysokość wypłaconego wynagrodzenia nie może przewyższać wynagrodzenia ustalonego pomiędzy Inwestorem a GW.
  • Inwestor jest odpowiedzialny za zapłatę wynagrodzenia nawet wówczasgdy rozliczył się z GW, a ten np. w wyniku upadłości nie był w stanie zapłacić podwykonawcy. W rezultacie Inwestor musi zapłacić dwa razy za to samo.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x