Orech promocje

Strach przed wielką wodą. Mieszkańcy interweniują w sprawie rzeki Budzisz

Wraz z ostatnimi roztopami w głowach mieszkańców Sędziszowa Młp., których domy sąsiadują z rzeką Budzisz, odżyły złe wspomnienia z 2010r. Rzeka wystąpiła wtedy z brzegów zalewając domy.

Mieszkańcy mają w pamięci szkody wyrządzone powodzią i teraz większe opady deszczu czy aktualnie śniegu i mrozie (po którym nieuchronnie przyjdzie odwilż), są powodem stresu, obaw przed kolejnymi podtopieniami.

Mimo że od tamtej powodzi minęło już prawie 11 lat to konkretnych działań w celu ich ochrony nie widać – pisze do nas czytelnik, dodając, że brzegi rzeki Budzisz na odcinku poniżej stadionu sędziszowskiej Lechii, nigdy nie były czyszczone. Co gorsza, na terenie Sędziszowa (okolice mostu poniżej Zajazdu w Górze Ropczyckiej) jest drewniana kłoda i gałęzie, które skutecznie blokują przepływ większej wody w rzece (co obrazuje poniższa fotografia).

O tej przeszkodzie informowałem szefa Wód Polskich w Ropczycach jeszcze jesienią 2020 roku i mimo zapewnień, że podczas corocznego koszenia brzegów drzewo to zostanie usunięte, dotąd nic się nie zmieniło — dodaje czytelnik.

Dziś skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Nadzorem Wodnym w Ropczycach, gdzie szef poinformował nas, że zna temat i zadeklarował usunięcie zatoru na rzece Budzisz najpóźniej w przyszłym tygodniu, choć postarają się to zrobić jeszcze w tym tygodniu.

Zapytaliśmy także o planowaną budowę polderów przeciwpowodziowych, ale w tej sprawie należy kontaktować się z działem inwestycji w Rzeszowie, gdzie nie udało nam się dodzwonić — będziemy próbować i jak tylko uzyskamy informację, napiszemy.

zdjęcie: Nasz Czytelnik

8 komentarzy na temat “Strach przed wielką wodą. Mieszkańcy interweniują w sprawie rzeki Budzisz

 • 19 lutego 2021 o 13:18
  Permalink

  Nie pozwolili bo ludzie już dawno mózgów nie używają. Bo to takie polskie katolickie nie i … I koniec

  Odpowiedz
 • 19 lutego 2021 o 03:35
  Permalink

  Chciał ****** zrobić zbiornik to mu nie pozwolili to teraz będą kłopoty z wodą a taki zbiornik byłby korzyścią dla całej gminy bo mogły by powstać ośrodki wypoczynkowe a za tym miejsca pracy

  Odpowiedz
 • 18 lutego 2021 o 22:39
  Permalink

  Wiadomo co będzie: władza naobiecuje – jak zwykle; ludziska pokrzyczą na siebie – jak zwykle; urzędnicy będą urzędować – jak zwykle; przyjdzie woda – bo przyjdzie – i zaleje – tam gdzie zwykle i tych co zwykle…

  A czemu? Bo władza lubi ludzi skłócać między sobą – bo łatwiej nimi rządzić; ludziska lubią ponarzekać i krytykować – bo tak jest łatwiej niż coś samemu zrobić; a urzędnicy szanują robotę – bo jak w końcu ją zrobią – to nie będą potrzebni…

  Odpowiedz
 • 18 lutego 2021 o 12:21
  Permalink

  Moi co z tego że was zalało , Ropczyce nie zalało to nic się nie wydarzyło

  Odpowiedz
 • 18 lutego 2021 o 09:57
  Permalink

  :Ropczycy idioci w garniturach.” oni dobrze wiedza co robia ze nie czyszcza i nie reguluja koryta wielopolki od wielopola do ropczyc bo wtedy woda wylewała by w ropczycach bo tam juz niema mozliwosci regulowania koryta a tak to porozlewa sie po łakach i ropczyce uratowane

  Odpowiedz
 • 18 lutego 2021 o 09:00
  Permalink

  To samo jest na wielopolce od wiosny i co ?
  Pogratulować tylko szybkości z działaniu poczekajcie jak woda wyleje to wszystko spłynie przecież to logiczne Ropczycy idioci w garniturach.

  Odpowiedz
 • 18 lutego 2021 o 00:13
  Permalink

  Wody Polskie co one wogóle robia czym sie zajmuja ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *