Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

W Sędziszowie Młp. miało być centrum logistyczne Zalando, ale nie będzie

Gmina Sędziszów Młp. miała szansę, aby na ich terenie powstało centrum logistyczne Zalando. Inwestor branży handlu internetowego był zainteresowany 28 ha terenu znajdującego się przy węźle autostradowym w Sędziszowie Młp. Niestety nie wszyscy właściciele zgodzili się na ich sprzedaż.

Struktura własnościowa tego terenu jest bardzo rozdrobniona, do której ma prawo aż 83 właścicieli (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Jak zaznacza burmistrz Kmieć: z większością właścicieli działek firma JLL (która była pośrednikiem i miała za zadanie przygotowanie terenu do inwestycji Zalando) porozumiała się i podpisała umowy przedwstępne.

Natomiast nieudało się porozumieć kwestii zakupu z dwoma właścicielami nieruchomości. Po prostu żądania finansowe tych właścicieli były za duże, w stosunku do tego czym oferowała firma JLL (czy Inwestor). Oczekiwania tych dwóch właścicieli to kwota 20 -25 tys. za ar – na co inwestor nie przystał. W związku z tym firma zrezygnowała z lokalizacji w Sędziszowie Młp. i swoje centrum logistyczne ulokuje w Bydgoszczy – informuje burmistrz.

Jak dodaje Kmieć: bardzo żałujemy, bo po pierwsze byłyby nowe miejsca pracy – firma oferowała co najmniej 700 osób na wstępie do zatrudnienia ( a po rozwoju nawet 1200 osób). Po drugie dzięki tej inwestycji do budżetu gminy wpływałyby spore podatki – około 3,5 mln złotych rocznie.

Niemniej jednak na tym terenie, gdzie przedwstępne umowy zostały podpisane (10-15 hektarów), firma JLL w dalszym ciągu prowadzi negocjacje z innymi inwestorami z innych branż. Burmistrz ma nadzieję, że mimo wszystko uda się tutaj ściągnąć innego inwestora.

fot. screen TV Sędziszów Młp.

13 komentarzy na temat “W Sędziszowie Młp. miało być centrum logistyczne Zalando, ale nie będzie

 • 16 marca 2021 o 16:08
  Permalink

  Województwo sędziszowskie rozwiąże sprawę 😀

  Odpowiedz
 • 16 marca 2021 o 14:35
  Permalink

  Jeszcze nie sprzedawaj, “Ługi Wolickie” może zaleją i będzie gdzie popływać.

  Odpowiedz
 • 15 marca 2021 o 21:24
  Permalink

  A kiedy zalew Sędziszów bo już jacht kupiłem

  Odpowiedz
  • 17 marca 2021 o 13:25
   Permalink

   a po co mają burakom płacić jak mogą kupić za połowe niższą cenę gdzie indziej???

   Odpowiedz
 • 15 marca 2021 o 19:23
  Permalink

  Skoro Gmina Sędziszów Małopolski widzi korzyść dla siebie na przyszłość w postaci podatków od nieruchomości w wysokości 3,5mln/rok, to niech “dopłaci” do ceny działek. Oczywiście Gmina nie może bezpośrednio partycypować w obcej inwestycji, ale możne np. zwolnić Inwestora z podatku od nieruchomości przez pewien okres czasu, np. 4-5 lat. W tym przypadku mówimy o 14ha brakującego terenu (około 51% terenu inwestycji z całości 28ha); czyli 1400 ar * 10 000 PLN (“dopłata-zwolnienie” przez Gminę Sędziszów związana z różnicą w cenie działek) = 14mln PLN. 14mln/3,5mln rok = 4 lata zwolnienia z podatku dla inwestora od nieruchomości – po tym czasie Gmina już ma tylko zysk w postaci podatków 3,5 mln/rok, nie wspominając o wpływach z PIT (warunek – zatrudnienie mieszkańców Gminy Sędziszów Młp. z uwagi na czasowe zwolnienie Inwestora z podatku od nieruchomości).
  W dłuższej pespektywie jest to opłacalna decyzja. Sesja Rady Gminy – uchwała i po sprawie, jest inwestycja. Dlaczego wszystko jest zrzucone na właściciela nieruchomości, tj. ma się odbyć jego kosztem – niższą ceną nieruchomości, tak aby podatki bez najmniejszego uszczerbku trafiały do gminy – nie rozumiem. Dla takiej inwestycji 10tyś/ar lub 25tyś/ar nie ma znaczenia – znaczenie ma ale raczej dla pośrednika.

  Odpowiedz
  • 15 marca 2021 o 21:20
   Permalink

   co nie zmienia faktu, że cena za ar wyższa niż w Jasionce

   Odpowiedz
 • 15 marca 2021 o 18:57
  Permalink

  Buraku tzn bucu ziemia nie należy do giminy tylko do prywatnych właścicieli którzy mogą sobie życzyć ile chcą

  Odpowiedz
 • 15 marca 2021 o 18:17
  Permalink

  W głowie się nie mieści jak można było skopać taką inwestycję. Chciwce…. Budujcie więcej Biedronek.

  Odpowiedz
 • 15 marca 2021 o 17:38
  Permalink

  Centrum logistycznego wprawdzie nie mamy ale najdroższa ziemie inwestycyjna już tak. Z czegoś w końcu będziemy słynni

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *