Orzech promocje

Z dwójką dzieci i trzema promilami chcieli wrócić do domu samochodem

Czas wakacji to niewątpliwie okres wypoczynku i relaksu dla dzieci i dorosłych. O ile najmłodsi, mogą korzystać z większej swobody, to rodzice i opiekunowi dzieci, cały czas muszą pozostać czujni i być odpowiedzialni za swoje pociechy. W niedzielę zapomnieli o tym nietrzeźwi rodzice, którzy z dwójką dzieci wybrali się na wypoczynek nad wodę. Na szczęście w porę zareagowali świadkowie i nie doszło do tragedii.

Za kilka dni rozpoczną się długo wyczekiwane przez wszystkich wakacje. Będzie to czas odpoczynku i wyjazdów. Przez kilka najbliższych tygodni, szczególnie dzieci będą mogły korzystać z większej swobody wynikającej m.in. z braku obowiązków szkolnych. Pamiętajmy, jednak, że to na rodzicach i opiekunach spoczywa obowiązek zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa.

W minioną niedzielę zapomnieli o tym rodzice, dwójki dzieci, którzy korzystając ze słonecznej pogody, odpoczywali nad wodą. Po godzinie 15, dyżurny ropczyckiej policji otrzymał zgłoszenie, że nad zbiornikiem wodnym w miejscowości Borek Mały, prawdopodobnie nietrzeźwi rodzice próbują odjechać samochodem z dziećmi.

Na miejscu funkcjonariusze zastali przy wskazanym pojeździe dwójkę dzieci w wieku 7 i 8 lat oraz ich rodziców, którzy jak się okazało byli pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało w ich organizmach blisko po 3 promile alkoholu. Mundurowi ustalili również, że w trakcie pobytu nad wodą, rodzice niewłaściwie opiekowali się dziećmi.

Dzieci zostały przekazane pod opiekę krewnego, a funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tej sprawy. Nieodpowiedzialnym rodzicom za narażenie dzieci na niebezpieczeństwo grozi do 5 lat więzienia. O całej sprawie został również powiadomiony sąd rodzinny.

Pamiętajmy! Wakacje nie zwalniają z opieki nad dziećmi, nad którymi brak uwagi może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, może zapobiec tragedii:

 • nigdy, nie opiekuj się dzieckiem, będąc pod wpływem alkoholu,
 • nigdy, nie zostawiaj małego dziecka, bez właściwej opieki,
 • zwracaj uwagę na to, gdzie i z kim przebywa twoje dziecko,
 • przebywając nad wodą, w górach, miej dziecko w polu widzenia,
 • nie pozwalaj samodzielnie oddalać się dziecku, szczególnie w miejscach mu nieznanych i zatłoczonych,
 • naucz dziecko jak rozpoznawać groźne dla niego sytuacje,
 • naucz dziecko jak korzystać z telefonu oraz jak wezwać służby ratownicze,
 • jeżeli zauważysz jakiekolwiek dziecko w sytuacji kryzysowej, niezwłocznie zareaguj!

źródło: KPP Ropczyce

Jeden komentarz na temat “Z dwójką dzieci i trzema promilami chcieli wrócić do domu samochodem

 • 22 czerwca 2021 o 19:48
  Permalink

  Takie cuda to tylko w Borku Wielkim

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *