Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Jaką dietę wybrać na początek?

Pewnego dnia budzimy się i postanawiamy, że będziemy regularnie ćwiczyć i zapisujemy się na siłownię. Dylemat, który napotyka wiele osób stawiających pierwsze kroki w aktywności fizycznej, to wybór odpowiedniego dla siebie systemu odżywiania, który poprawi nasze wyniki i sprawi, że nasze ciało będzie wyglądało zdrowo i atrakcyjnie. Regularność ćwiczeń, technika ich wykonywania i dopasowanie planu do celu treningowego ma ogromne znaczenie, jednak to produkty, które codziennie jemy, grają pierwsze skrzypce.

Dlaczego wytrwanie w diecie jest takie trudne?

Jeśli nasze nastawienie jest negatywne i uważamy, że surowo ograniczamy się w tym, co lubimy jeść najbardziej, to znaczy, że albo znamy złą definicję diety, albo w zły sposób do niej podchodzimy. Jeżeli patrzymy na jadłospis i traktujemy go raczej jako coś, co musimy zrobić, będzie nam trudno wytrwać w danym systemie żywienia. Sytuacją, która ratuje przed porażką, jest zdanie sobie sprawy, że to, co jemy na co dzień, musi być praktycznie niezauważalne. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby posiłki były małe objętościowo, tylko o fakt, aby zostawić za sobą łamigłówki w kuchni i nie wyciskać z siebie siódmych potów przy np. samodzielnym ustalaniu diety albo obróbce produktów. Odpowiedź na postawione wcześniej pytanie jest prosta — nudzimy się tym, co i w jaki sposób spożywamy. Najgorszym scenariuszem jest zmuszanie się do produktów, które, mimo że są zdrowe i rekomendowane przez specjalistów, po prostu nam nie smakują. Dla przykładu możemy nie lubić niektórych warzyw, ale połączenie naszego ulubionego owocu z danym warzywem i zmiksowanie na smoothie może być już dla nas łatwe do przełknięcia. Stosowanie zbyt wielu ograniczeń jest działaniem na swoją niekorzyść. Kluczowym elementem w przypadku stosowania różnego rodzaju diet jest traktowanie jej jak część swojego życia, pozwalanie sobie czasami na przyjemności, ale zachowując przy tym umiar i zdrowy rozsądek.

Która dieta będzie dla mnie dobra?

Na to pytanie odpowiedzieć może jedynie dietetyk, poznając wcześniej twoje dotychczasowe odżywianie, ewentualne przewlekłe choroby, styl życia, cel treningowy (jeśli zamierzasz ćwiczyć) oraz osobiste upodobania co do produktów. Na początek wprowadzić możesz dietę zbilansowaną, która dostarcza wszystkich składników, jakich potrzebujesz, by czuć się dobrze. Dodatkowo cechuje się dużą elastycznością w wyborze produktów i przy stosowaniu się do jej zasad, także pożywnymi i smacznymi posiłkami. Grupa krwi a dieta – osoby z grupą krwi 0 powinny stosować dietę o niskiej zawartości węglowodanych, a zwiększonej podaży białka i tłuszczy. Głównymi produktami będą ryby oraz czerwone mięso z wykluczeniem wieprzowiny. Przeciwskazaniem zaś będzie nabiał, ziemniaki oraz kalafior. Posiadacze grupy krwi A będą raczej stawiać na klasyczną dietę wegetariańską. Grupa krwi B zakłada mniejsze spożycie mięsa, orzechów i zbóż, a zamiast tego włączenie produktów mlecznych. Dieta przy grupie krwi AB  to głównie udział ryb, nabiału i zielonych warzyw, a ograniczenie fasoli, pszenicy i czerwonego mięsa.

Dieta to nie dla mnie!

Oczywiście, że dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy ćwiczysz, czy może pracujesz ciężko umysłowo, wybór optymalnej diety będzie dla Ciebie zbawienny. Wytrwanie w diecie nie należy do najłatwiejszych, ale stanie się zdecydowanie prostsze, gdy zaufasz swojemu organizmowi, bez nakładania na siebie mnóstwa ograniczeń już na samym starcie.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *