Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Wojewódzki finał XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” – ropczyccy policjanci z dobrymi wynikami

W wojewódzkim finale XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”, wyłoniono najlepszego dzielnicowego oraz kierownika rewiru dzielnicowych na Podkarpaciu. W zmaganiach udział wzięło 42 dzielnicowych oraz 20 kierowników.
Dzielnicowy Roku

21 września na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie odbył się finał Wojewódzkich Eliminacji do XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych “Dzielnicowy Roku”. Rywalizacja dla 42 dzielnicowych z komend miejskich i powiatowych rozpoczęła się  od pisemnego testu z wiedzy policyjnej. Policjanci musieli wykazać się znajomością tematów z zakresu m.in. zapobiegania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także wielu innych zagadnień z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej ukierunkowanej na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną.

Kolejnym etapem rywalizacji były specjalnie zaaranżowane scenki sytuacyjne. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta, którego problem był złożony. Dzielnicowi musieli zakwalifikować prawnie sytuację i udzielić interesantowi instrukcji, co do sposobu rozwiązania sprawy, z którą się zgłosił.    

Dwie komisje konkursowe oceniały znajomość zagadnień z dziedzin prewencji, prawa i psychologii. Szczególnie ważne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań.

O miano najlepszego policjanta dzielnicowego na Podkarpaciu rywalizowali funkcjonariusze, którzy zajęli I i II miejsca w eliminacjach powiatowych, wśród nich było 6 policjantek i 36 policjantów. Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach, najlepszym dzielnicowym okazał się st. asp. Daniel Grzanka z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Drugie miejsce zajął mł.asp. Tomasz Groń z Posterunku Policji w Komańczy (KPP w Sanoku). To oni będą reprezentować garnizon podkarpacki w ogólnopolskim finale konkursu, który odbywać się będzie od 17 do 20 października br. w Szkole Policji w Katowicach.

Ropczyccy dzielnicowi zajęli wysokie miejsca. asp. szt. Łukasz Zięba był 9, mł. asp. Adam Sroka sklasyfikowany został na 11 miejscu.

Najlepszey kierownik rewiru dzielnicowych

W ramach turnieju “Dzielnicowy Roku”, odbywał się konkurs na najlepszego kierownika rewiru dzielnicowych. Rywalizujący ze sobą kierownicy musieli rozwiązać test wiedzy zawodowej, który wyłonił trzech najlepszych. Pierwsze miejsce zdobył asp. Maciej Buryłoz Komisariatu Policji w Trzebownisku (KMP w Rzeszowie), który wraz z dzielnicowymi, którzy zajęli I i II miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu, będzie reprezentował podkarpackich policjantów w finale ogólnopolskim.

Drugie miejsce w konkursie kierowników zajął  asp. szt. Łukasz Pietrucha z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach, natomiast miejsce trzecie asp. szt. Joanna Sznajder z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

Kilka słów o dzielnicowych

Dzielnicowi to policjanci, którzy utrzymują bezpośredni kontakt z lokalną społecznością. To oni rozpoznają potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Najczęściej realizują czynności z zakresu profilaktyki społecznej, a także przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Prowadzą także działania związane ze ściganiem sprawców przestępstw oraz wykroczeń. Często, określani mianem funkcjonariuszy pierwszego kontaktu, są ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem i służą pomocą w rozwiązywaniu różnych problemów występujących w lokalnym środowisku.

W celu ułatwienia kontaktu z dzielnicowym, w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, opracowano i wdrożono do powszechnego użytku aplikację „Moja Komenda”. Baza ta zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych z terenu kraju.

źródło KPP w Ropczycach

zdjęcia KPP Ropczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *