Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Izba pamięci Karola Chmiela powstanie w Zagorzycach

Powiat Ropczycko-Sędziszowski szczególnie uczci pamięć o jednym z bohaterów niezłomnych. Obecnie przygotowywana jest koncepcja i plan budowy Izby Pamięci Karola Chmiela w Zagorzycach.
Niezłomny bohater

1 marca 2022 roku w Centrum Kultury i Promocji odbyło się ważne spotkanie władz lokalnych w sprawie upamiętnienia osoby Karola Chmiela poprzez stworzenie Izby Pamięci o tym bohaterze w jego domu w Zagorzycach. Karol Chmiel był doradcą politycznym Łukasza Cieplińskiego, prezesa 4 zarządu zrzeszenia WIN. Został on, wraz ze swoim dowódcą, zamordowany 1 marca 1951 roku przez komunistów. Na pamiątkę między innymi tego wydarzenia obchodzimy 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Chcąc uratować pamięć

Jak zaznacza Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Jacek Magdoń:

Chcąc uratować tą pamiątkę, niejako relikwię po męczenniku sprawy narodowej, zwróciliśmy się jako radni województwa podkarpackiego do zarządu z prośbą o pomoc w sfinansowaniu projektu tego przedsięwzięcia. W ubiegłym roku sejmik jednomyślnie poparł ten projekt i udało się przekazać dla samorządu powiatu ropczycko-sędziszowskiego kwotę około 60 tysięcy złotych, która została wykorzystana bardzo skrzętnie do przygotowania pięknego projektu tego miejsca (…) Kolejny etap to znalezienie finansowania na realizację, ale ufam, że ludzi dobrej woli jest wielu i będziemy skutecznie działać w tej sprawie (…)

Pan Jacek Magdoń podkreśla:

Myślę, że sama działalność Karola Chmiela w AK i WIN, przygotowanie m. in. memoriałów do ONZ w sprawie tego, co komuniści i sowieci w Polsce robią – to są dokumenty, które są jednymi z najważniejszych źródeł do historii najnowszej Polski (…) Tak wybitna postać, zupełnie zapomniana, kiedyś określana nawet przez komunistów bandytą, musi znaleźć swoje właściwe miejsce w pamięci naszej, narodowej.

Chciałbym żeby młode pokolenie nie tylko z całego powiatu ale i z całej Polski o tej postaci jak najwięcej mogło się dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *