Orzech promocja

Starosta PRECYZUJE informacje dotyczące OSOBY ZAKAŻONEJ KORONAWIRUSEM

Na jednej z grup facebooka, została zamieszczona informacja na temat, że kobieta z powiatu ropczycko-sędziszowskiego zakażona koronawirusem, robiła zakupy w trakcie kwarantanny w sklepie budowlanym. Postanowiliśmy to sprawdzić zarówno u Starosty Powiatu, jak i w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

WSSE poinformowało nas, że dostaniemy wyjaśnienie oficjalne na e-mail (nadal brak), ale telefonicznie uzyskaliśmy informację, że tak kobieta była w sklepie budowlanym, ale już po odbyciu 14 dniowej kwarantanny – nie wiedząc o chorobie.

Między czasie, Starosta Powiatu, nagrał swój komunikat dotyczący tej sprawy, na podstawie którego powstał ciąg dalszy tego artykułu.

Starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego Witold Darłak precyzuje informację o kobiecie zakażonej koronawirusem (materiał wg. nagrania starosty W. Darłaka):

Kobieta wraz z mężem i synem wróciła samolotem z Wielkiej Brytanii. W samolocie tym podróżowała 1 osoba, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym faktem wszystkie osoby, które podróżowały tym samolotem, miały mieć wykonany test na obecność koronawirusa – także nasi mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Po powrocie do domu kobieta z rodziną poddała się 14-dniowej kwarantannie, która była przestrzegana ściśle informuje starosta. Zgodnie z obowiązkiem wykonania testu, został on pobrany w ostatnich dniach odbywanej przez kobietę i jej rodzinę kwarantanny.

I TUTAJ SPROSTOWANIE – W. DARŁAKA ⬇️

Starosta informuje: nie prawdą jest, że kobiecie wykonano test z powodu złego samopoczucia w ostatnich dniach kwarantanny. Badanie całej rodziny zostało wykonane ze względu na to, że podróżowali samolotem z osobą, u której zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem.

Starosta nadmienia, że kobieta wręcz przeciwnie przez cały okres odbywania kwarantanny czuła się dobrze i nie było żadnych objawów wskazujących na obecność koronawirusa.

W związku z tym, że kobieta dobrze się czuła podczas kwarantanny to w pierwszy dzień po jej odbyciu, odwiedziła sklep budowlany na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego – mówi starosta. Nie wiedząc, że jej wynik badania może być POZYTYWNY.

Tego samego dnia wieczorem została poinformowana, że jest zakażona koronawirusem (starosta zaznacza, że tylko ona miała wynik pozytywny, mąż i syn mieli negatywne).

Kolejnego dnia służby przeprowadziły z kobietą wnikliwy wywiad i ustaliły bardzo precyzyjnie osoby, z którymi ta pani mogła mieć lub miała kontakt. Osoby, które mogły mieć kontakt z tą panią, zostały o tym poinformowane i zalecono im odbycie 14-dniowej kwarantanny– mówi W. Darłak

KOBIETA CZUJE SIĘ NAPIĘTNOWANA

Starosta także informuje, że ta kobieta czuje się napiętnowana i stygmatyzowana z powodu tego, że nie odbyła kwarantanny! Starosta podkreśla, że ta pani odbyła 14-dniową kwarantannę i ściśle ją przestrzegała i tym samym stosowała się do zaleceń, które otrzymała.

APEL Witolda Darłaka:

Proszę, aby tej osoby nie stygmatyzować, nie piętnować, bo zachowała się bardzo w porządku, odpowiedzialnie i tą 14-dniową kwarantannę odbyła. 

Na końcu swojego komunikatu prosi mieszkańców, aby pozostali w domu, aby nie opuszczali swoich domów bez powodu, bez niezbędnych spraw, które muszą załatwić, które dotyczą życia codziennego.

Całość komunikatu TUTAJ.

20 komentarzy na temat “Starosta PRECYZUJE informacje dotyczące OSOBY ZAKAŻONEJ KORONAWIRUSEM

 • 3 kwietnia 2020 o 19:50
  Permalink

  Ciekawy przypadek który dowodzi że pandemia może póść w dowolnych kierunku i tak naprawde nikt nie jest bezpieczny bowiem niktorzy ludzie przechodzą infekcje bezobjawowo. Można więc tylko domyślać się ile takich osób jest w populacji które stanowią smiertelne zagorożenie dla osób szczególnie z grup ryzyka. Czas pokaże z czym tak naprawde mamy do czynienia a tymczasem #zostanwdomu

  Odpowiedz
  • 3 kwietnia 2020 o 23:08
   Permalink

   Naukowe szacunki wskazuja ze 80% musi przejsc wirusa niezaleznie od tego jakie restrykcje zostana zastosowane. Okreslony % musi umrzec i nic na to nie poradzimy.
   NIE da sie go powstrzymac! Obecne dzialania wladz to tylko rozpaczliwa proba jego spowolnienia, bo juz teraz system opieki zdrowotnej lezy i kwiczy.

   Odpowiedz
   • 5 kwietnia 2020 o 10:48
    Permalink

    Z tego wynika że pani która odbywała kwarantanne cały czas czuła się bardzo dobrze i nie miała objawów ale na koniec kwarantanny zrobiono jej test na obecność koronawirusa? To znaczy że kazdemu kto odbywa kwarantanne i nie ma objawów po 14 dniach zrobią taki test ?

    Odpowiedz
    • 5 kwietnia 2020 o 13:03
     Permalink

     Nie. Kobieta miała zrobiony test bo wracała samolotem z Anglii, w którym była osoba zakażona COVID-19.

     Odpowiedz
     • 5 kwietnia 2020 o 13:15
      Permalink

      To skoro ta pani ma potwierdzony wynik testu i była w sklepie budowlanym to osoby które są teraz na kwarantanie bo mialy z nią kontakt to także u nich przeprowadza taki test ?

     • 5 kwietnia 2020 o 13:20
      Permalink

      Nie wiemy. Nie mamy oficjalnego stanowiska z WSSE w Rzeszowie.

 • 3 kwietnia 2020 o 20:30
  Permalink

  Dziwne jednego dnia mówi że była w przedostatnim dniu kwarantanny a dzień później że była już po i że dopiero wyniki otrzymała po kwarantannie jeśli to prawda to brawo dla sanepidu za szybkość działania ale 2 tak różne wersje sugerują że coś tu śmierdzi

  Odpowiedz
 • 3 kwietnia 2020 o 21:17
  Permalink

  Bez wątpienia nikt nie może czuć się bezpiecznie w obliczu panującej pandemii, ale… bezmyślność ludzka niestety potęguje jej efekty… Nie dociera do mnie sprostowanie Pana Starosty, nie jestem też zdania, że powiatowe służby sanitarne stanęły na wysokości zadania… Skoro zrobiono test, to do otrzymania jego wyników kwarantanna powinna zostać przedłużona – bezwarunkowo! Tymczasem sytuacja została potraktowana zero-jedynkowo: 14 dni minęło —> i’m free… Co z tego, że Pani nie miała objawów? co z tego, że czuła się dobrze? była osobą z kontaktu w trakcie kwarantanny i do tego wszystkiego świeżo poddana testowi na obecność wirusa, więc cierpliwie winna oczekiwać jego wyniku… Niestety ale dobre samopoczucie i zakończony okres kwarantanny nie usprawiedliwia dla mnie zakupów tej osoby. Teraz co do zasady, market powinien zostać zamknięty i zdezynfekowany, w zasadzie wszyscy pracownicy marketu powinni zostać poddani kwarantannie a sanepid powinien dotrzeć do klientów marketu z kontaktu… Zakładam, że market nadal działa, w kwarantannie jest tylko osoba obsługująca “pechowego” klienta oraz jej rodzina a osoby z kontaktu są jedną wielką niewiadomą… Być, może tym razem się nam uda i nie będzie daleko idących konsekwencji w postaci kolejnych zakażeń ale kolejnym razem tego szczęścia może zabraknąć i co wtedy?

  Odpowiedz
  • 3 kwietnia 2020 o 22:03
   Permalink

   Pani powinna zakończyć kwarantanne po otrzymaniu wyniku z sanepidu. Ot tylko “trochu” odpowiedzialności za innych

   Odpowiedz
 • 3 kwietnia 2020 o 22:26
  Permalink

  Maniek, masz rację. Znalazłem ciekawy artykuł na ten temat, który prezentuje, że “zakażenia nieudokumentowane były źródłem zakażenia w 79 proc. udokumentowanych przypadków.” w Chinach. Link poniżej:
  https://www.gdansk.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje-dotyczace-koronawirusa-opracowane-przez-gdanskich-lekarzy,a,166503

  Powinniśmy wszyscy nosić maski, bo nie wiadomo co w powietrzu sklepowym wisi. Podobno taki wirus utrzymuje się do 3-ch godzin w powietrzu. To według badań Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA. Ale ta wiadomość pochodzi ze strony sklepu internetowego z maskami, więc nie wiem na ile jest to prawdziwe.

  Odpowiedz
 • 3 kwietnia 2020 o 23:01
  Permalink

  Po prostu starosta kpi z ludzi albo nie wie co się dzieje w powiecie ,to jego komunikaty spowodowały zamieszanie a to nie sprostowanie ,tylko inna wersja tego co mówił wczoraj.To jutro mamy oczekiwać trzeciej wersji? Z niecierpliwością czekamy Panie STAROSTO.

  Odpowiedz
  • 4 kwietnia 2020 o 08:46
   Permalink

   “Kolejnego dnia służby przeprowadziły z kobietą wnikliwy wywiad i ustaliły bardzo precyzyjnie osoby, z którymi ta pani mogła mieć lub miała kontakt. Osoby, które mogły mieć kontakt z tą panią, zostały o tym poinformowane i zalecono im odbycie 14-dniowej kwarantanny– mówi W. Darłak ” – CZY TO JEST PRAWDA ? ja w to wątpię

   Odpowiedz
 • Pingback:Koronawirus na Podkarpaciu [RAPORT NA BIEŻĄCO] - Portal Ropczycko-Sędziszowski - RRS24.NET

 • 4 kwietnia 2020 o 11:48
  Permalink

  to nieprawda że pod Starostwem rozdają rowery ale raczej kradną poza tym czuje się dobrze, zwłaszcza na umyśle

  Odpowiedz
 • 5 kwietnia 2020 o 11:21
  Permalink

  Skoro kobieta która odbywała kwarantanne i przez cały jej okres czuła się dobrze i nie miała objawów to w jakim celu zrobiono jej testy na obecność koronawirusa?

  Odpowiedz
  • 5 kwietnia 2020 o 13:04
   Permalink

   Jest napisane w artykule, proszę czytać dokładnie: Kobieta wraz z mężem i synem wróciła samolotem z Wielkiej Brytanii. W samolocie tym podróżowała 1 osoba, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym faktem wszystkie osoby, które podróżowały tym samolotem, miały mieć wykonany test na obecność koronawirusa – także nasi mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

   Odpowiedz
   • 5 kwietnia 2020 o 13:41
    Permalink

    ok to dlaczego przed wynikami testu wybrała sie na zakupy i to podobno do różnych sklepów a nie jednego o czym podaje Pan STAROSTA

    Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2020 o 12:17
  Permalink

  Jak każdy komu skończy się kwarantanna i będzie czekał na wyniki testu (a okaże się pozytywny ) i będzie chodził po sklepach to ten wirus nigdy się nie skończy…

  Odpowiedz
 • Pingback:Co wiemy o drugiej osobie zakażonej koronawirusem z powiatu ropczycko-sędziszowskiego ? - Portal Ropczycko-Sędziszowski - RRS24.NET

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.